BANJALUKA – Specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunar Vigemark izjavio je danas da su zemlje EU, uključujući i njegovu državu Švedsku, već pokazale interes i spremnost za pomoć BiH u uslovima stupanja na snagu adaptiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU.
“Dobili smo putem naših njemačkih kolega spisak potreba zajednički izrađen na entitetskim i nivou BiH, koji će nam pomoći da kao EU razmotrimo načine i mogućnosti podrške prema tim iskazanim potrebama”, rekao je Vigemark novinarima u Banjaluci, na forumu o perspektivama razvoja poljoprivrede BiH.
On je podsjetio da je adaptirani SSP stupio na snagu 1. februara, kojim je EU aktivirala autonomne trgovinske mjere, koje sa sobom nose, kako kaže, i određene pogodnosti za uzgajivače voća i povrća koji će, zahvaljujući njima, moći povlašteno da izvoze pojedine kategorije svojih proizvoda.
Vigemark je naglasio da prvi korak koji bi omogućio podršku EU u agraru BiH podrazumijeva usvajanje strategije za cijelu BiH u ovoj oblasti, bez koje nema ni povlačenja sredstava EU namijenjenih poljoprivredi.
On je istakao da je jedna od ključnih stvari da poljoprivrednici u BiH, generalno gledano, nisu dobro organizovani i da djeluju rascjepkano, a da bi bili snažniji u svom nastupu potrebno je da nastupaju zajednički, organizovano u kontekstu budućih evropskih perspektiva.
“Želimo da jačamo zajednice udruženja poljoprivrednika u BiH imajući u vidu da su njihove kolege u EU jako dobro organizovane i želimo da poljoprivrednici BiH uživaju sve pogodnosti koje donosi veću i značajniju prisutnost na tržištu Unije i ispunjavanju njenih standarda”, istakao je Vigemark.
Ambasador Hrvatske u BiH Ivan del Vekio rekao je da iskustva Hrvatske mogu pomoći BiH jer su poljoprivrede ove dvije zemlje kompatibilne.
“Kad je riječ o agraru, daćemo i neke preporuke u smislu reorganizacije proizvodnje, smanjenja troškova proizvodnje, povećanja količina proizvoda, implementaciju potrebnih standarda EU, mogućnosti korišćenja fondova EU”, naveo je hrvatski diplomata.
Del Vekio je dodao da BiH trenutno nedostaje sektorska strategija i nada se da će brzo biti usvojena čime će biti ostvareni preduslovi da se pomogne domaćim poljoprivrednicima na usvajanju novih tehnologija, podizanju konkurentnosti i nastupu na tržištu Unije.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – stočara Republike Srpske Vladimir Usorac smatra da je država ta koja treba da organizuje poljoprivredne proizvođače u okolnostima stupanja na snagu SSP-a i da BiH na tom polju nije ništa uradila.
“Ni EU nije uradila ono što je obećala, tako da smo ostali na vjetrometini i nemamo nikakve instrumente da se organizujemo. BiH nije uradila ništa da zaštiti svoju domaću proizvodnju”, naglasio je Usorac.
Predsjednik Upravnog odbora Nezavisnih poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić naveo je da je potrebno pratiti nove trendove u proizvodnji, kao i da je udruživanje poljoprivrednih proizvođača bitno i sa njihovog ekonomskog stajališta, jer time, između ostalog, poboljšavaju nabavku inputa za proizvodnju ako nastupaju sa većim količinama proizvoda na tržištima. Srna