TOKIO, HONGKONG-Na azijskim berzama u srijedu se trguje oprezno, kao i prethodnih dana, jer ulagači nisu sigurni u prioritete američkog predsjednika Donalda Trumpa, dok je kurs evra pod pritiskom neizvjesnosti u vezi predsedničkih izbora u Francuskoj.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,00 sati bio u plusu 0,2 odsto, dok su cene akcija u Singapuru, Hong Kongu i Australiji porasle između 0,1 i 0,5 odsto.
U Šangaju i Južnoj Koreji pale su između 0,2 i 0,7 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,00 sati bio na gubitku 0,3 odsto, skliznuvši dodatno s najviših nivoa u četiri mjeseca, dostignutih u ponedeljak.
„Nakon što je početkom nedjelje poraslo, zahvaljujući dobrim ekonomskim pokazateljima u SAD-u, tržište je trenutno usmereno na političke rizike koji prete iz Evrope i SAD-a”, kaže Kenta Tadaide, ekonomst u Mizuho Research Institute.
Na Wall Streetu su juče indeksi blago porasli, pri čemu je Nasdaq dostigao novi rekordni nivo jer je uspon cijena dionica u tehnološkom sektoru prevladao nad padom cijena u energetskom sektoru.
Podršku tržištu pružili su i poslovni rezultati. Više od polovine kompanija, čije su akcije uvrštene u sastav S&P 500 indeksa, dosad je objavilo izvještaje, pri čemu je oko dve trećine njih izvestilo o boljim rezultatima u proteklom tromesečju nego što su analitičari očekivali.
„Zarade kompanija su dosad bile prilično dobre, no kako nema detaljnijih planova Trumpovih ekonomskih politika, teško je očekivati znatniji rast cena akcija”, kaže Masahiro Ichikawa, strateg u Sumitomo Mitsui Asset Management.
Od 8. novembra, kada je Trump pobijedio u trci za Bijelu kuću, cijene akcija snažno su porasle zahvaljujući njegovim najavama o smanjenju poreza, podsticanju fiskalne potrošnje i labavljenju regulacija u pojedinim sektorima.
No, posljednjih dana tržište je izgubilo na zamahu jer se ulagači plaše da te najave neće doći na dnevni red tako skoro, dok Trump sve češće govori o protekcionističkim mjerama, što bi moglo naštetiti finansijskim tržištima.
Oprez na tržištima posljedica je, takođe, pada cijena nafte nakon što je juče objavljeno da su prošle nedjelje u SAD-u porasle zalihe benzina.
Ulagači su se nadali da će nedavni dogovor OPEC-a o smanjenju proizvodnje dovesti do ublažavanja neravnoteže između ponude i potražnje na globalnom tržištu, no sada strahuju da bi povećana proizvodnja ′crnog zlata′ u SAD-u mogla značajno poništiti uticaj OPEC-ovog smanjenja.
Na londonskom je tržištu cijena barela jutros pala daljih 0,9 odsto, na 54,55 dolara, pa je od početka nedelje na gubitku gotovo 4 odsto.
A na valutnim je tržištima evro pod pritiskom jer ankete pokazuju da je Marine Le Pen u prednosti uoči predsedničkih izbora u Francuskoj, koji se održavaju u drugoj polovini aprila.
Osim evra, juče su pale i cijene akcija na berzi u Parizu, jer ulagače zabrinjavaju najave Marine Le Pen, predsjedničke kandidatkinje Nacionalne fronte, o mogućem izlasku Francuske iz Evropske unije.
Iako mnogi očekuju da će Le Pen u drugom krugu izbora izgubiti od umjerenog kandidata, ulagači su nervozni jer su lani Britanci potpuno neočekivano izglasali ′Brexit′, a Amerikanci izabrali Trumpa za predsednika.
Jutros se cijena evra kreće oko 1,0675 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,0695 dolara. Krajem prošle nedelje kretala se iznad nivoa od 1,0800 dolara.
U odnosu na japansku valutu, dolar je blago porastao nakon nekoliko dana pada. Njegov kurs kreće se oko 112,30 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 111,90 jena.