BEOGRAD, Povezivanje sa Bugarskom obezbjeđuje Srbiji alternativni pravac snabdjevanja, za slučaj da Moskva prestane da šalje gas preko Ukrajine, ali i dalje ostajemo zavisni od ruskog gasa, koji bi tada samo stizao drugom rutom.
Srbija je sa nadležnima u EU dogovorila da Brisel obezbjedi novac potreban za izgradnju gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske koji bi se našoj zemlji obezbjedio alternativan pravac za snabdjevanje “plavim energentom” saznaje Danas u izvorima bliskim Ministarstvu rudarstva i energetike.
U tom ministarstvu juče to nisu hteli zvanično da komentarišu međutim, kako naš list saznaje, dogovoreno je da Srbija od Evropske komisije dobije 50 miliona evra, a kako sada stvari stoje gotovo je sasvim izvjesno da će se izdejstvovati i dodjela dodatnih 30 miliona evra čime bi se zaokružila suma potrebna za izgradnju tog za Srbiju veoma važnog gasovoda.
Inače, Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike Srbije potpisao je sa svojom bugarskom koleginicom Tamenuško Petrovom u Sofiji Memorandum o razumjevanju za izgradnju projekta gasnog interkonektora Bugarska – Srbija, koji je, kako je istaknuto, izuzetno važan za obje zemlje, ali i za sigurnost snabdjevanja gasom čitave Evrope.
Stručna javnost pozdravlja potpisivanje tog sporazuma iako će i u slučaju uspješne izgradnje gasovoda Niš – Dimitrovgrad Srbija i dalje biti zavisna od ruskog gasa.
– Projekat gasne interkonekcije sa Bugarskom je veoma važan i potrebno ga je realizovati. On je koristan za Srbiju. Istina je da bi i tim putem Srbija dobijala samo ruski gas, međutim to nije ono što bi trebalo da brine niti da na bilo koji način omete sprovođenje tog projekta. Drugim riječima činjenica da bi gas bio ruskog porijekla ne bi trebalo da predstavlja smetnju a u perspektivi bi tim gasovodom u Srbiju, kada se stvore uslovi za to, mogao da stiže i gas iz Azerbejdžana i još nekih azijskih zemalja – kaže za Danas Slobodan Ružić, nekadašnji zamjenik ministra energetike Srbije i direktor firme Enerdži sejving grup.
Prema njegovim riječima u slučaju izgradnje gasovoda Niš – Dimitrovgrad benefiti za Srbiju bi bili višestruki.
– Pod brojem jedan potrošači u Srbiji bi dobili alternativni pravac za snabdjevanje gasom, odnosno dobijali bi gas iz dva pravca ( pored postojećeg iz pravca Ukrajine). U slučaju pak da Rusi prekinu sa snabdjevanjem gasom preko Ukrajine, Srbija bi imala drugi pravac iz kojeg bi mogla da se snabdjeva dovoljnim količinama gasa za podmirenje potreba privrede i stanovništva. Treća stvar je ta da bi gas koji bi pristizao iz tog pravca bio jeftiniji od onog koji dolazi preko Ukrajine jer su takse u tom slučaju veće nego što bi bile za gas koji bi stizao iz Bugarske – navodi Ružić.
On objašnjava da se Bugarska gasom snabdeva i mimo “plavog energenta” koji joj stiže iz Ukrajine te da bi kapacitet gasovoda Niš – Dimitrovgrad bio takav da garantuje dovoljno gasa za Srbiju.
Sa njegovim mišljenjem se slaže i ekonomista Milan R. Kovačević.
– Za Srbiju je veoma važno da obezbjedi alternativni način snabdjevanja gasom. Interkonekcija sa Bugarskom to u potpunosti omogućava. Zato je taj projekat dobar. Treba naglasiti da je Srbija i još ranije trebalo da razmišlja o dodatnim pravcima za snabdevanje gasom umjesto potpuno pogrešne orijentacije da gas pribavlja samo iz jednog pravca, odnosno da se vezuje samo za Rusiju kao snabdjevača – naglašava naš sagovornik.
Aleksandar Antić je nakon potpisivanja Memoranduma ocijenio da je bugarska strana finansiranje projekta obezbjedila kao članica EU, a da će srpska strana to učiniti u danima pred nama.
Očekuje da će taj projekat ući u IPA finansiranje za 2017. i da će Srbija imati operativna sredstva već u 2018, te da će, u skladu sa dinamikom neophodnom za realizaciju projekta, interkonektor biti u funkciji 2020. godine.
Antić je rekao i da je Vlada usvojila plan za realizaciju projekta i nakon potpisivanja memoranduma, slijedi finalizacija dogovora i pregovora sa Evropskom komisijom, koja do kraja treba da definiše finansiranje tog projekta sa srpske strane. Danas