– Suspendovani uglavnom radnici koji su uhapšeni u akciji „Gold“
– Poreznici koji su ranijih godina suspendovani mahom vraćeni na posao
– Kovačević: Suspendujemo i vraćamo na posao zaposlene kada su za to ispunjeni zakonski uslovi
BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH suspendovala je prošle godine 13 službenika zbog potvrđenih optužnica za primanje mita i zloupotrebu položaja, rekli su u UIO za poslovni portal CAPITAL.ba.
Portparol UIO Ratko Kovačević rekao je za CAPITAL da je najviše službenika, njih sedam, suspendovano zbog potvrđene optužnice za krivično djelo organizovani kriminal, u vezi sa krivičnim djelom primanja dara i drugih oblika koristi.
„Dva službenika su suspendovana zbog potvrđene optužnice za organizovani kriminal, a u vezi s krivičnim djelom primanja dara i drugih oblika koristi i krivičnim djelom zloupotreba položaja ili ovlaštenja“, rekao je Kovačević.
Suspendovana su još četiri službenika, i to dvojica zbog potvrđenih optužnica za organizovani kriminal, u vezi sa krivičnim djelom zloupotreba položaja ili ovlaštenja i za krivično djelo primanje dara i drugih oblika koristi, dok su dvojica suspednovana jer im je određen pritvor zbog primanja dara i drugih oblika koristi.
Kovačević je rekao da se ovdje uglavnom radi o carinskim služebnicima koji su bili angažovani na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, a koji su uhapšeni u junu 2014. godine u akciji “Gold” zbog sumnje da su umiješani u šverc zlata i druge robe, uglavnom iz Turske.
Tužilaštvo BiH podiglo je krajem 2015. godine optužnicu protiv 11 carinskih službenika UIO uhapšenih u ovoj akciji, a oni se terete za zloupotrebu položaja ili ovlašćenja i sticanje protivzakonite imovinske koristi.
„Protiv njih se vodi postupak pred sudom i zbog toga su donesena rješenja o suspenziji, a kako će taj postupak završiti to ćemo vidjeti“, kazao je Kovačević.
S druge strane, UIO je proteklih godina vratila na posao veliki broj poreznika koji su bili suspendovani zbog različitih krivičnih djela koja su im bil stavljena na teret.
Kovačević je rekao da su na posao vraćeni svi službenici UIO koji su bili uhapšeni u akcji „Pandora“.
„Oni su vraćeni na posao jer više nije postojao nikakav osnov za suspenziju, odnosno protiv njih nije podignuta optužnica niti su više bili u pritvoru“, rekao je Kovačević.
On je istakao da UIO postupa u skladu sa zakonom postupa za svakog zaposlenog za kojeg se dokaže da je učestvovao u nezakonitim radnjama.
„Mi smo jedni od rijetkih koji su transparentni po ovom pitanju, a onda ispada da smo jedini mi koji smo korumpirani u ovoj državi, što je potpuno netačno“, rekao je Kovačević.
CAPITAL: M. Čigoja
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Gospodine Kovačeviću, nemojte nam vi pričati o poštenju.
Kako 20 godina dolazi textilna roba iz Turske na kilograme, kako carinite kilogram gaća, tone kožnih jakni, kilograme bluza, haljina isl…???? Najveća pljačka koju vaša institucija podražava je upravo uvoz robe iz Turske. Svaki butik u državi prodaje tu robu i to više na crno nego sa računima koji su upitni jer se štampaju tamo neki uvoznici koji su fiktivni isl…..
Molim da objasnite do kada će ovakav način uvoza biti na snazi ?
Ovim zloupotrebama položaja i uvozom je država oštećena za milijarde maraka.
Blago se naššem narodu,