SARAJEVO, Ministar komunikacija i transporta BiH Ismir Jusko razgovarao je juče u Sarajevu sa predstavnicima kineske kompanije “Čajna gedžuba grupa”, /China Gezhouba Gropu Internacional Enginering/ koji su istakli da je ova kompanija zainteresovana za ulaganje u infrastrukturne projekte u BiH.
Jusko je, osim o značaju Koridora “Pet ce”, upoznao predstavnike kineske kompanije i o gradnji brzih puteva u BiH, jadransko-jonskog puta, mosta na rijeci Tari, Unsko-sanskoj željezničkoj pruzi, te o infrastrukturi željezničkog saobraćaja, saopšteno je iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH.
On je naglasio da je Ministarstvo, u saradnji sa entitetima i Brčko distriktom, u julu prošle godine usvojilo Okvirnu strategiju saobraćaja BiH, čime je stvorena osnova za brži razvoj saobraćajne infrastrukture u BiH, te naglasio da je tekuća godina bitna za infrastrukturu BiH jer postoji velika potreba za njeno unapređenje.
“Neophodno je razmišljati i o drugim modelima finansiranja izgradnje saobraćajne infrastrukture u BiH, s obzirom na finansijsko stanje u BiH, najvećim dijelom iscrpljene postojeće modele finansiranja izgradnje infrastrukture, problematiku dodatnog zaduživanja BiH i entiteta, kao i ograničene pristupe fondovima EU”, objasnio je Jusko, koji je izrazio očekivanje da će institucije Republike Srpske i Federacije Bih ponuditi model saradnje privatnog i javnog sektora.
Zamjenik predsjednika kineske kompanije Ksiu Zangui rekao je da je kineska kompanija, koja je u vlasništvu kineske Vlade, zainteresovana za sve infrastrukturne projekte koji su bili tema današnjeg sastanka.
On je naglasio da ova kompanija ima tradiciju od 46 godina i više od 40.000 zaposlenih.
U okviru ove grupacije djeluje Odbor za investicije koji obuhvata područja širom svijeta, a oblast njihovog interesovanja je i BiH. Srna