SARAJEVO, Iako su najavljivali milionske uštede, izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, kojima je ukinuta isplata naknada za članstvo u upravnim i nadzornim odborima u toku radnog vremena, za devet mjeseci ušteđeno je tek nešto oko 700.000 KM, a po svemu sudeći i taj novac će otići na potrošnju i privilegije zvaničnika.
Prijedlog Zdenke Džambas, delegata u Domu naroda parlamenta BiH i člana Komisije za finansije i budžet, da se novac koji je ušteđen uplati univerzitetskim bolnicama u Sarajevu, Mostaru i Banjaluci za liječenje teško oboljele djece nije prošao, jer, kako joj je objašnjeno u Ministarstvu finansija i trezora BiH, ne postoji način, odnosno zakonsko uporište da se na taj način raspoređuje novac.
“Gdje je taj novac? Rečeno mi je da je prebačen u sljedeću godinu na tom kodu na kojem se i inače nalazi, međutim tamo ga nema, nego je raspoređen po svim ministarstvima i apsolutno se ne vidi nikakva ušteda”, rekla je Džambasova, dodajući da neće odustati iako su joj nadležni iz Savjeta ministara BiH rekli da ne postoji način da se pomogne djeci s obzirom na to da se novac sa državnog nivoa ne može uplaćivati nižim nivoima.
Inače, pored toga što od ušteda praktično nema ništa, izmjena Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH koja se odnosi na to da maksimalna naknada za članstvo može biti 475 KM izazvala je velike probleme u smislu da je za pojedine pozicije nemoguće naći prave kandidate.
Jedna od tih pozicija je član Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta, gdje se konkurs već nekoliko puta poništava jer nema zainteresovanih kandidata.
Za ovu poziciju traži se doktor nauka s poznavanjem enegleskog jezika i iskustvom s evropskim područjima visokog obrazovanja za rad od 475 KM mjesečno bez ikakvih dodatnih primanja.
“To je za mene ponižavajuće da se traže takvi uslovi za naknadu od 475 KM. Nekome iz Banjaluke ili Bihaća dok dođe na sjednicu, plati prevoz i smještaj, od naknade neće ostati ništa”, kaže Džamabasova ističući da je za taj novac, odnosno toliku naknadu, nemoguće naći tako kvalifikovan i kvalitetan kadar.
Ona naglašava da izmjene zakona kojima je ušteđeno oko 700.000 KM nisu opravdane jer ništa nismo dobili, a na primjeru Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta to je i te kako vidljivo.
Što se tiče samih ušteda, Ministarstvo finasija i trezora BiH napravilo je analizu za prvih devet mjeseci ove godine i to na osnovu onoga što je za te namjene isplaćeno u 2015. godini.
Naknade za rad upravnih i nadzornih odbora i drugih radnih tijela u 2015. godini za prvih devet mjeseci iznosile su 1.259.812 KM, a u 2016. godini za isti period isplaćeno je 745.711 KM, što znači da je na tome razlika, odnosno ušteda 514.101 KM.
Ušteda je napravljena i na naknadama za rad u komisijama, pa je tako u 2015. godini za prvih devet mjeseci za ove namjene isplaćeno 746.255 KM, a u 2016. godini 557.080 KM i ušteda u tom dijelu izosi 189.175 KM.
Ukupno uštede zbog izmjena Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH u dijelu koji se odnosi na ukidanje i smanjenje naknada za članstvo u upravim i nadzornim odborima za prvih devet mjesec 2016. godine iznosi 703.276 KM.
UŠTEDE
514.101 KM za rad upravnih i nadzornih odbora i drugih radnih tijela
189.175 KM na naknadama za rad u komisijama
* Ukupno 703.276 KM