BEOGRAD, Poljoprivrednici koji se bave stočarstvom moći će od 1. januara 2017. da računaju na podsticaje za proizvodnju junećeg mesa, kako bi se i ova vrsta stočarske proizvodnje unaprijedila s obzirom na veliku tražnju na tržištu.
Istovremeno, mladi poljoprivrednici imaće pravo da koriste i bespovratna sredstva za osnivanje svoje poljoprivredne proizvodnje, a po posebnim programima moći će da koriste i kredite za početnike u poljoprivrednoj proizvodnji, bez obzira da li je reč o primarnoj poljoprivrednoj ili preradijivačkoj proizvodnji.
To je utvrđeno izmenama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju koje će stupiti na snagu od 1. januara 2017, a koje inače, predviđaju širi obuhvat onih koji će moći da ostvaruju podsticaje, dok je posebna pažnja usmerena na one koji se bave stočarskom proizvodnjom.
Predviđeno je da poljoprivrednici koji se bave stočarstvom mogu da računaju na podsticaje za uzgoj krava, pored drugih podsticaja koji su već predviđeni za druge grane poljoprivrede.
Naime, podsticaji za uzgoj teladi za tov su od 5.000 dinara po grlu, za tov junadi minimalno 10.000 dinara po grlu, dok su podsticaji za krave dojilje od 20.000 dinara po grlu.
Precizirano je da poljoprivrednik koji ostvari pravo na podsticaje za tov junadi ne može da računa na podsticaje za premiju za mlijeko proizvedenog od podsticaja za krave dojilje.
Podsticaji za tov junadi ostvaruju se ako je tovno grlo namjenjeno za proizvodnju mesa bilo u vlasništvu poljoprivrednika najmanje 185 dana, nakon cega je predato klanici ili je namenjeno izvozu.
Za devastirana područja poput, Bele Palanke, Trgovišta, Svrljiga, Babušnice i slicnih lokalnih zajednica, u 2017. predviđeni su i veći iznosi subvencija nego za druga područja, a u cilju da ljudi ostaju da žive na tom području, ali i da u te krajeve dolaze i zasnivaju svoju poljoprivrednu proizvodnju.
Inače, budžet za poljoprivredu za 2017. veći je za 3,32 milijarde dinara u odnosu na 2016, a četiri puta više sredstava opredeljeno je za razvoj mjera konkurentnosti, odnosno za subvencionisanje investicija.
Umjesto 526 miliona koliko je bilo predviđeno 2016, u 2017. godini za to će biti namenjeno 2, 2 milijarde dinara.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kada ce kod nas uvesti ovakve stimulativne mjere…
Dobili ste stimulativne mjere: poskupljenje struje, smanjenje plata, poskupljenje osnovnih zivotnih namirnica, te za sve gradjane koji imaju oruzije da se izvadi novi oruzani list (oko 200 KM), poskupljenje goriva, poskupljenje cigara, propast Banke Srpske, te zatvaranje na stotine mali S.P. radnji, i ono što je još bolje da će u 2017-oj biti gore nego u 2016-oj.
p.s. nisam mogao sve sada da nabrajam, ko ce toliko citati 🙂 ; što bi rekoa dobri slogan sa bilborda “XVALA ! “