BANJA LUKA, Poljoprivredni proizvođači u Republici Srpskoj (RS) zaprijetili su danas protestima, ukoliko Vlada RS-a ne pristane na njihov zahtjev da se poveća iznos predviđen za podsticaje u narednoj godini na 97 miliona KM.
Upozoravaju da im se iz ove godine duguje 45 miliona KM podsticaja, a za narendu godinu traže šest posto od ukupnog iznosa budžeta RS-a te da se zaštiti domaća poljoprivredna proizvodnja koja je već u teškom stanju.
Ako ih predsjednica Vlade RS-a Željka Cvijanović ne pozove na razgovore u vezi s postavljenim zahtjevima, 23.decembra će donijeti odluku o protestima.
-Ratari su danas u resornom ministarstvu trebali da raspravljaju o raspodjeli sredstava agraranog budžeta za 2017., ali je jedinstven stav svih poljoprivrednih proizvođača da se ne može raspravljati o nečemu s čim nismo saglasni – rekao je novinarima Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS-a, zatraživši razgovore s predstvanicima Vlade RS-a, kojoj zamjeraju, jer nisu bili uključeni u razgovore o budžetu RS-a za narednu godinu.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS-a Vladimir Usorac je rekao da traže da se, umjesto predviđenih 60 miliona za podsticaje, izdvoji 97 miliona KM.
-I tih 60 miliona KM koji nam se nudi u 2017. je problematično, jer se iz ove godine duguje 45 miliona podsticaja. Veliki su dugovi Ministarstva poljoprivrede RS-a i nema naznaka kada bi mogli biti isplaćeni – rekao je Usorac.
Do kraja ove godine zahtijevaju isplatu 20 miliona, a preostali iznos dugova po osnovu podsticaja do marta naredne godine, a zatim da se redovno isplaćuju svaki mjesec.
Usorac je ukazao da je u ovoj godina prestala proizvodnja kod oko 200 mljekara koji su imali od 10 do 50 krava, a od 2013. oko 3.000 poljoprivrednih domaćinstava je „ugašeno“.
-Propadaju nam farme, a ista situacija je i u drugim granama – rekao je on, ističući da nisu tačne izjave iz Vlade da „para nema“.
-Para nema za nas, a za njih ima. Ministri moraju da znaju da su tu radi naroda, a ne narod zbog njih – rekao je Usorac.
I predsjednik povrtlara RS-a Branko Mastilo kaže da je u toj oblasti teška situacija, jer imaju male podsticaje, problem s prodajom proizvoda i nabavkom sredstava za sjetvu u narednoj godini.
Voćarima u RS-u se duguju svi podsticaji iz ove godine, i po osnovu kapitalnih ulaganja i investicija, iako je u posljednjih desetak godina proizvodnja u toj oblasti u stagnaciji.
-Imali smo velike štete od mraza, ali nismo dobili pomoć Vlade – rekao je Dragoja Dojčinović, predsjedndik Udruženja voćara RS-a, navodeći da je voćarska proizvodnja upitana i da će i naredne godine imati 10 do 15 posto voćara koji će napustiti proizvodnju.
Poljoprivredni proizvođači u RS-u tvrde da su ovaj put jedinstveni i da neće odustati od svojih zahtjeva, jer su na ovaj korak natjerani zbog teškog stanja u agraru, bez koga nema, kako kažu, ni RS-a. Fena