BANJALUKA, Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske danas je u Banjaluci utvrdio da najniža plata za naredni period bude 395 KM.
Program ekonomskih reformi Srpske za period od 2017. do 2019. godine dobio je podršku Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske, dok Nacrt budžeta za 2017. godinu nije dobio podršku, jer prijedlog o minulom radu još nije usaglašen.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izrazio je zadovoljstvo postignutim dogovorom, te istakao da je zadovoljan kooperativnošću, razumijevanjem i doprinosom koji su pokazali socijalni partneri na veoma značajnim tačkama.
“Imamo saglasnost predstavnika socijalnih partnera o najnižoj plati, uz zaključak koji obavezuje socijalne partnere da u što kraćem roku sjednemo i dogovorimo opšti kolektivni ugovor”, rekao je Savanović novinarima nakon sjednice.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da prijedlog budžeta za narednu godinu nije dobio podršku Ekonomsko-socijalnog savjeta zbog smanjenja plata korisnicima budžeta jer se pod tim podrazumijeva i smanjenje minulog rada sa 0,5 na 0,3 odsto.
Mišićeva je naglasila da sindikalci nisu naročito zadovoljni povećanjem najniže plate, te smatra da je to samo mali simboličan pomak, jer je zahtjev bio da najniža plata iznosi 50 odsto od prosječne plate.
“Posebno nam je važno donošenje posebnog kolektivnog ugovora. On bi trebalo da obezbijedi minimum prava koji bi se odnosio na sve radnike u Srpskoj”, rekla je Mišićeva.
Ona je napomenula da je podrška ekonomskim reformama data sa rezervom kao i da je uslovljena određenim setom zakona.
“Kada je riječ o ekonomskim reformama za naredne tri godine, od naših deset mjera u potpunosti je prihvaćeno osam. Tržili smo i dodatne garancije da svako rasterećenje privrede podrazumijeva i povećanje plata radnicima u jednakom obimu u kojem se smanje doprinosi, odnosno porezi u realnom sektoru”, rekla je Mišićeva.
Mišićeva je navela da je, kada je riječ o porodiljama, tražen stav Vlade Srpske da niko ne bi mogao da smanji trajanje porodiljskog odsustva, bez obzira ko će plaćati to odsustvo.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Dragutin Škrebić ocijenio je da odluka o najnižoj plati nije kompromis već da je riječ o najrealnijem dogovoru koji je postignut nakon više pregovora.
On je rekao da je cilj predstavnika Unije da najniža plata bude izuzetak.
“Vlada nam je obećala da će svojim kontrolnim organima pomoći da spriječe sve one koji su spremni da zloupotrebljavaju najnižu platu, tako što će radnicima isplaćivati 395 KM, a ostatak u kešu”, rekao je Škrebić.
Prema njegovim riječima, najniža plata je socijalna kategorija i na nju imaju pravo preduzeća koja posluju u teškoćama i nisu likvidna.
Sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske održana je poslije završenih konsultacija predstavnika Vlade Srpske i relevantnih udruženja i organizacija u procesu izrade budžeta za narednu godinu i Programa ekonomskih reformi Srpske za period od 2017. do 2019. godine.
Sinoć je za 20.00 časova bila zakazana sjednica Vlade Republike Srpske, na kojoj su se razmatrala ponuđena rješenja u vezi sa navedenim aktima.
Konferencija za novinare predviđena je za danas. Srna