PARIZ/TOKIO, Italija ima solidne političke institucije i jaku ekonomiju koja će prebroditi ostavku premijera Matea Rencija, nakon teškog poraza koji je pretrpio na referendumu o ustavnim reformama, smatra evropski komesar za ekonomiju Pjer Moskovisi.
“To je čvrsta država sa solidnom vlašću i potpuno sam uveren da Italija može da se nosi sa ovom situacijom”, rekao je Moskovisi danas za televiziju Frans 2, uoči sastanka ministara finansija evrozone u Briselu, prenosi agencija Rojters.
Italijanski premijer Mateo Renci je najavio da će dati ostavku nakon pretrpljenog poraza na jučerašnjem referendumu o ustavnim reformama, gurnuvši treću najveću ekonomiju evrozone u političku neizvjesnost, navodi britanska agencija.
“Postoji određena politička nestabilnost, ali zemlja je izuzetno stabilna i ima takođe veliku ekonomiju”, ocijenio je Moskovisi i odbacio spekulacije da je referendum bio glas protiv Evropske unije, naglasivši da “referendum nema nikakve veze s tim”.
“To je u Italiji bio unutrašnji ustavni amandman koji nije uspeo da prođe”, dodao je on.
Član Evropske centralne banke (ECB), Fransoa Vileroj de Galo, takođe je danas komentarisao zbivanja u Italiji, ocjenjujući da se ishod glasanja Italijana na referendumu o ustavnim reformama ne može porediti sa britanskim glasanjem za izlazak iz EU.
Kreatori monetarne politike evrozone će i dalje pažljivo pratiti posljedice italijanskog referenduma, rekao je na seminaru u Japanu Vileroj, koji je i guverner Banke Francuske.
On je takođe upozorio da Britanija neće moći tokom pregovora o razvodu od EU da bira samo ono što joj odgovara u pogledu daljeg pristupa britanskih kompanija jedinstvenom tržištu.
“Jučerašnji referendum u Italiji može se posmatrati kao još jedan izvor nesigurnosti. Međutim, ne može se uporediti s britanskim referendumom – italijanski narod je bio pozvan na birališta da glasa o internom ustavnom pitanju a ne o italijanskom dugogodišnjem članstvu u EU”.
Evro je pao na dvogodinšnji minimum nakon referenduma, pošto Rencijeva ostavka može da pruži šansu strankama koje su protiv evrozone da ojačaju i dodatno zaprijete evropskim integracijama.
Vileroj je, međutim, izrazio uvjerenje u otpornosti evrozone, pozivajući se na napredak u procesu objedinjavanja bankarskih propisa, poboljšanja ekonomskog rasta i bolje situacije na tržištu rada, navodi Rojters.
ECB će 8. decembra imati sjednicu u Frankfurtu, na kojoj će proširiti svoj program kupovine obveznica i na period poslije marta iduće godine, a razmotriće i potanje zvaničnog okonačanja tog programa, izjavilo je za Rojters više izvora direktno upućenih u dešavanja u centralnoj banci evrozone. Rojters