BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da je Vlada Republike Srpske usaglasila budžet za 2017. godinu koji će biti i razvojni i socijalni.
Tegeltija je dodao da bi na današnjoj sjednici Vlade trebalo da bude utvrđen budžet, te okvirni dokument Ekonomski program reformi.
On je sinoć za Radio–televiziju Republike Srpske rekao da se Vlada Republike Srpske fokusirala da obezbijedi dovoljno sredstava za nesmetano funkcionisanje svih institucija, što je osnovna pretpostavka da bi jedno društvo postojalo.
“Vrlo jasno smo rekli da ćemo stvarati pretpostavke za privredni rast kroz naša kapitalna ulaganja, kroz pokušaj podrške privrednom rastu privatnog sektora, ali i radimo na tome da najugroženiji dio društva ne osjeti posljedice turbulencija u društvu”, naglasio je Tegeltija.
On je dodao da će prije upućivanja budžeta u Narodnu skupštinu Republike Srpske biti održane konsultacije sa socijalnim partnerima.
Tegeltija je podsjetio da je budžet od prošle godine preuzeo sve obaveze oko isplate penzija, naglašavajući da penzioneri ne treba da brinu kada je u pitanju redovnost njihovih isplata.
Ministar je istakao da su u Srpskoj u posljednje tri godine penzije povećane za 11,5 odsto što nije uradio niko u regionu.
Tegeltija je rekao da Vlada Srpske trenutno nema instrument kojim bi naplatila od Federacije BiH sredstva za građane Srpske koji su penzije ostvarili u tom entitetu, a koje im FBiH ne isplaćuje, ali isto tako nije spremna da te penzionere ostavi bez penzija, iako je to ogroman trošak.
“Zaposlenih u privredi, odnosno onih koji pune budžet je dovoljno, jer u ovom trenutku obezbjeđuju nesmetano punjenje budžeta za sljedeću godinu. I do sada je cijeli teret počivao na ljudima koji rade i stvaraju realan sektor”, tvrdi Tegeltija.
On je dodao da će izvorni prihodi koji su rezultat rada zaposlenih u ovoj godini ispuniti sve što je planirano.
“Projekcije za 2017. godinu govore da ćemo imati više od 100 miliona KM veće izvorne prihode nego što smo imali u ovoj godini, iako se u sljedećoj godini ništa neće mijenjati kada su u pitanju poreske stope i neće se povećavati opterećenje prema privredi”, naglasio je Tegeltija.
Ministar finansija je rekao da u finansiranju budžeta računaju na tri tranše MMF-a, precizirajući da jedna tranša za Republiku Srpsku iznosi oko 50 miliona KM.
Odgovarajući na pitanje šta ako ne bude tranše, Tegeltija je podsjetio da je nije bilo ni ove godine, te naglasio da postoji više izvora finansiranja.
“Finansiranje koje dobijemo iz MMF-a je u ovom trenutku najpovoljnije, ali ne možemo biti zarobljenici da li ćemo imati aranžman sa MMF-om ili ne”, rekao je Tegeltija.
On je rekao da je javni dug Republike Srpske ispod 47 odsto i obuhvata dug budžeta, lokalnih zajednica, te fondova penzijsko–invalidskog osiguranja, zdravstvenog osiguranja i dječije zaštite.
Ministar Tegeltija je naglasio da Srpska sa stanovišta visine javnog duga nema nikakvih ozbiljnih problema. Srna