– „Betanija“ njemačkoj kompaniji dostavljala lažnu dokumentaciju kako bi dobila popust na vozila
– Umanjujući cijenu vozila, „Betanija“ automatski plaćala i manji porez
– Falsifikovali saobraćajne dozvole i račune
– Kovačević: Provjeravamo navode iz prijave
SARAJEVO, Protiv ovlaštenog dilera automobila „Opel“ u BiH, sarajevskog Auto centra „Betanija“ pokrenuta je opsežna istraga zbog sumnje da su godinama varali poznatu njemačku kompaniju dostavljajući joj lažnu dokumentaciju kako bi dobili popust na njihove automobile milionske vrijednosti, a uz to su oštetili i UIO BiH za najmanje pola miliona KM jer su na umanjenu vrijednost automobila plaćali znatno manje PDV-a, ekskluzivno otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.
Istragu o ovom slučaju vode Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA), ali i Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Prikupljena je obimna dokumentacija u kojoj je do detalja opisano kako je uvoznik iz Sarajeva varao njemačkog partnera, državu, ali i kupce prilikom uvoza i prodaje „opelovih“ automobila.
Prevara se odvijala tako što su, po nalogu vlasnika Auto centra „Betanija“ Muhameda Ganića, „Opelu“ dostavljani lažni dokumenti na osnovu kojih je ovaj auto centar dobijao popust na automobile. Taj popust je išao i do nekoliko hiljada evra po automobilu.
U dokumentaciji koja je u posjedu CAPITAL-a, navedeno je da je Ganićev auto centar lažirao uslove kako bi dobio popust koji njemački „Opel“ uobičajeno daje svim rent-a-car agencijama u svijetu, a koji se kreće i do 4.000 evra po automobilu.
„Nakon što u BiH uveze vozilo po nižoj cijeni, na šta je automatski platila i manji PDV, AC „Betanija“ je tada pronalazila kupca koji nije zadovoljavao uslove za uobičajeni rent-a-car popust i prodavala mu automobil po nižoj maloprodajnoj cijeni, ali je i pored toga „Betanija“ ostvarila enormnu maržu, jer je prethodno dobila i uvezla vozilo po povoljnijim uslovima“, navodi se u dokumentaciji.
Fiktivni računi, falskifikovane saobraćajne, polovni dijelovi…
Međutim, ni tu nije kraj falsifikovanju papira i prevarama.
AC „Betanija“ je, kako bi se obezbijedila u slučaju da „Opel“ zatraži reviziju, pravila fiktivne račune na ime fiktivne rent-a-car agencije, falsifikovala saobraćajnu dozvolu i sva ostala dokumenta koja bi im u slučaju revizije bila potrebna.
„Samo do 28. februara ove godine planiran je uvoz gotovo 20 automobila sa umanjenim iznosom fakture i lažiranim uslovima na osnovu kojih će „Opel“ odobriti RENTAL popust“, piše u jednom od pribavljenih izvještaja.
Kao jedan od primjera navodi se da su lažirani i uslovi „Opel akcije 24h“ održane 23. i 24. januara prošle godine tako što je od 31 prijavljenog prodatog vozila čak 19 bilo sa lažiranim uslovima za popust.
Zarađivali i na invalidima
Ovaj auto centar slično je radio i sa popustima za invalide, falsifikujući ljekarska uvjerenja o invalidnosti kako bi dobili popust i umanjenje PDV-a.
U prijavi, koja je takođe u posjedu CAPITAL-a, se navodi i da je AC „Betanija“ imao program za falsifikovanje saobraćajnih dozvola kako bi se „Opel GM“ reviziji prikazali i opravdali prethodno dati popusti na ulaznim fakturama za carinjenje. To su radili kako bi ispunili jedan od uslova da bi im njemački
„Opel“ odobrio popuste na predračunima i računima, a koji su osnovica za carinjenje (s obzirom na to da neka vozila dolaze van EU i bez EUR 1 obrasca pa se na njih plaća i carina) i obračun PDV-a, koji se plaća na sva uvezena vozila bez obzira na porijeklo.
„Falsifikovane su saobraćajne dozvole za sedam vozila. Inače u akciji „Opela“ za model Astra Classic prodano je oko 30 vozila, pa je moguće da su i za ostalih 23 vozila takođe falsifikovane saobraćajne dozvole“, navedeno je između ostalog u ovim dokumentima.
Lažirali godinu proizvodnje, podmićivali….
Pored toga, kako se tvrdi u izvještaju, lažirali su godinu proizvodnje automobila, pa je tako Opel Astra GTC 3DR proizvedena 2013. godine, u dokumentaciji registrovana na godište proizvodne 2015.
Navedeno je i da je Muamer Ganić podmitio svog bližeg rođaka koji radi u UIO kako bi ga savjetovao ili „pokrivao“.
U jednom dijelu prijave govori se i o tome da su u automobile umjesto novih, ugrađivani polovni dijelovi.
Portparol Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Ratko Kovačević potvrdio je za CAPITAL da je ovoj, ali i na adresu nekoliko drugih institucija, dostavljena prijava grupe radnika AC „Betanija“ o brojnim nezakonitostima u toj firmi koje su trenutno predmet provjere UIO.
„Mi smo po toj prijavi preduzeli određene aktivnosti i one su u ovom trenutku u toku. Naši inspektori u sektoru za poreze kontrolišu ovog obveznika i nakon što ta kontrola bude okončana i ukoliko bude utvrđeno da postoji sumnja da je budžet oštećen u smislu utaje PDV-a ili bilo čega sličnog, mi ćemo kontaktirati Tužilaštvo BiH kako bi zajedno radili na ovom predmetu“, kazao je Kovačević.
CAPITAL saznaje da su o ovim malverzacijama upoznati su u predstavnici „Opela“ koji su od Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH zatražili informacije o registraciji i imenima svih kupaca prodatih „Opel“ vozila kako bi se mogli uporediti sa prijavljenim od strane AC „Betanija“.
CAPITAL: Siniša Vukelić
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo je ne trećerazredna, već desetorazredna vijest u odnosu na predmete Bobar, IRB, Banka Srpske itd.
isto radi i mostarski zastupnik.ljudi se okolo hvale kako su kupili auto i zajebali drzavu sa borasom. svima dobro.
100 % naručen članak da se napakosti dileru. Izgleda nekome zasmetao i opali iz svih oružja. PDV je plaćen prilikom uvoza a izvozni PDV po prodaji vozila i UIO nije oštećena. Proizvođači imaju svoje bonuse i to nema veze sa državom i UIO nego je to poslovni odnos Opel -diler.
Da ali nesmiju u Hercegovini ni nos proviriti da bi kontrolisali rad firmi ali zato deru Bošnjake
Kako UIO naplaćuje PDV kada se uvozi roba na tone iz Turske, butici su puni kože textila i slično.Sva roba ulazi na distrikt i niko se ne pita koliki su prihodi od PDV.
Ovo je najveća prevara i pljačka koja traje godinama.
Budžet bi bio pun kada bi stali pljački u kraj pojedincima milionerima.
Ovo boras i ostale firmevgfje su Hrvati vlasnici ruse ” Bosnju” gdje će on biti uspješan i prodavati samalom provizijom…a ako je i sto je taj Ganic kriv neka ga kazne. Kupci nemaju ništa sa tim
Ovo Boras i ostale firme gje su Hrvati vlasnici ruse ” Bosnju” tj ” Betaniju”. Pobogu gdje će on biti uspješan i prodavati sa malom provizijom…a ako je i sto je taj Ganic kriv neka ga odgovara i neka kazne. Kupci nemaju ništa sa tim.