VARŠAVA, Šef poljske diplomatije Vitold Vaščikovski kaže da će Rusija “odustati od proširenja ‘Sjevernog toka’, a da joj ‘Južni tok’ više uopšte nije ni potreban”.
Kako je rekao, Evropska unija omogućila je Rusiji da koristi 80 odsto kapaciteta gasovoda “Opal” u Njemačkoj.
On je ocijenio da je Rusija uspjela da stvori gasni monopol u Evropi.
“Neće biti ‘Sjevernog toka 2’. Rusima više neće biti potreban. Zahvaljujući gasovodu ‘Opal’ sada mogu da povećaju protok gasa kroz ‘Sjeverni tok 1’, koji nije iskorišćen u potpunosti. Odluke nema, ali neformalno se zna da povećanje isporuka preko ‘Opala’ i ‘Sjevernog toka 1’ zadovoljava ‘Gazprom’ tako da odustane od ‘Sjevernog toka 2'”, rekao je Vaščikovski poljskom informativnom portalu Onet.pl.
Šef poljske diplomatije upozorio je da time pada i ruski zahtjev: ili “Sjeverni tok 2” ili “Južni tok”.
“Rusima više neće biti potreban ‘Južni tok’ da pošalju gas na jug Evrope. Preko gasovoda ‘Opal’ poslaće gas iz ‘Sjevernog toka 1’“, kazao je Vaščikovski.
Ministar je objasnio da je Poljska protestovala protiv planova da se “Gazpromu” omogući korišćenje 80 osto kapaciteta njemačkog gasovoda i otkup još 20 odsto, ako niko drugi ne bi bio zainteresovan, zato što su takve ruske isporuke konkurencija za poljski terminal za tečni prirodni gas u Švinoujšću na Baltiku i budućeg norveškog gasa koje je Poljska htjela da isporučuje dalje na jug Evrope.
“Na prvi pogled trebalo bi da objavimo pobjedu da smo blokirali ‘Sjeverni tok 2’, ali sa druge strane Rusija ionako postiže svoj cilj – preplaviće srednju i južnu Evropu većim količinama gasa koje zaobilaze Poljsku”, rekao je šef poljske diplomatije.
Protiv proširenja postojećeg ruskog gasovoda na dnu Baltičkog mora u Evropskoj uniji protestuju najviše Poljska i Slovačka, čije teritorije nove isporuke ruskog gasa zaobilaze, a Slovačka je izračunala da će godišnje gubiti stotine miliona evra na tranzitu ruskog gasa na Zapad preko Ukrajine i Slovačke.
Vaščikovski je najavio u intervjuu za Onet.pl da će Poljska pokušati da preko žalbe Evropskoj komisiji i tužbe Evropskom sudu pravde ipak blokira tu odluku da “Gazprom” dobije gotovo monopol na kapacitete gasovoda “Opal”.
Podsjećamo da je Evropska komisija odobrila ruskoj kompaniji “Gazprom” da isporuke gasa Evropskoj uniji poveća za deset milijardi kubnih metara godišnje preko gasovoda “Opal” kojim se ovaj energent od gasnog čvorišta “Sjevernog toka” u Njemačkoj isporučuje Češkoj, što je odmah izazvalo oštre zamjerke naročito Poljske i Ukrajine.
EK je to obrazložila odredbom da povećanje kapaciteta “Opala” omogućava i drugim zainteresovanim kompanijama da se uključe u isporuke gasa preko ovog gasovoda s ukupnim kapacitetom od 36 milijardi kubnih metara godišnje.
Komisija je predočila da je to čisto komercijalna odluka koja nema veze s politikom.
Mediji u EU su odmah ocijenili da takva odluka neumitno zadire u “politički čvor” odnosa evropske dvadesetosmorice i Rusije i pokreće pitanje najave “Gazproma” da će do kraja 2019. obustaviti isporuke gasa Evropi preko Ukrajine, dok su Rusija i Turska nanovo iskazale riješenost da grade moćan gasovod “Turski tok” kao moguću alternativu isporukama preko Ukrajine. Nezavisne novine