BANJALUKA, Kompanije u Repubublici Srpskoj koje imaju transakcije sa povezanim licima, prema novim propisima, dužne su da posjeduju obimnu dokumentaciju o transfernim cijenama, a zbog čestih suprotnih stavova poreskih organa i predstavnika kompanija o ovom pitanju, firme sve češće posežu za angažovanjem konsultanata pri izradi ove dokumentacije.
Dokumentacija o transfernim cijenama mora sadržavati opšti prikaz poslovanja poreskog obveznika i organizacionu šemu, opis povezanosti sa grupacijom čiji je obveznik član kao i operativnu struktura grupacije, opis transakcija sa povezanim licima i analizu uporedivosti, pregled raspodjele dohotka, poreza i poslovnih aktivnosti (ukoliko prihod grupacije kojoj obveznik pripada prelazi 750 miliona evra).
Pored toga, dokumentacija mora da sadrži i objašnjenje izbora najprimjerenije metode za provjeru transfernih cijena, analizu uporedivosti, objašnjenje ekonomskih analiza i uporedivosti koje je obveznik koristio, detalje o prethodnim sporazumima o cijenama koje je obveznik koristio izvan RS, zaključak da li su transakcije sa povezanim licima obavljene u skladu sa tržišnim principima i druge podatke koji mogu imati materijalan uticaj na zaključke u dokumentaciji o transfernim cijenama.
U kompaniji BDO, jednoj od vodećih svetskih kompanija za pružanje usluga revizije i konsaltinga, kažu da je izrada dokumentacije o transfernim cijenama složen posao koji, između ostalog, u najvećem broju slučajeva, obuhvata i pronalaženje uporedivih podataka u vezi sa tržišnim cijenama u jednoj od relevantnih baza podataka.
„Pristup bazama podataka zahtijeva značajna finansijska sredstva. Zato se pojedinačnim poreskim obveznicima najčešće ne isplati da ove baze pribavljaju o svom trošku već se u najvećem broju slučajeva angažuju konsultantske kuće koje već imaju pristup ovim bazama i razvijenu praksu koriščenja ovih baza i izrade studija o transfernim cijenama“, ističu u ovoj firmi.
U Republici Srpskoj je 21. juna stupio na snagu Pravilnik o transfernim cijenama i metodama za njihovo utvrđivanje čiji je cilj da se onemogući „seljenje“ dobiti iz jednog preduzeća u drugo primjenom transfernih cijena, odnosno cijena „na dohvat ruke“ koje nisu formirane na tržišnim principima, u njihovim međusobnim transakcijama.
Pravilnik propisuje detaljna pravila u vezi sa identifikacijom transfernih cijena u okviru kontrolisanih transakcija između povezanih lica, načinima utvrđivanja cijena u kontrolisanim transakcijama u skladu sa tržišnim principima i sadržinom dokumentacije o transfernim cijenama.
U kompaniji BDO kažu da su pravila o transfernim cijenama i načinima za utvrđivanje cijena „van dohvata ruke“ postojala i u Zakonu o porezu na dobit RS i prije donošenja Pravilnika, ali da su u praksi postojale poteškoće u njihovoj primjeni zbog nedostatka detaljnije regulative u vezi sa načinom primjene metoda za utvrđivanje tržišnih cijena i sadržinom dokumentacije o transfernim cijenema.
Donošenjem Pravilnika, kako navode, ovi nedostaci su otklonjeni.
Zakon o porezu na dobit takođe predviđa i kazne za neposedovanje i ne dostavljanje dokumentacije o transfernim cijenama. Kazna za neposedovanje dokumentacije o transfernim cijenama koju propisuju Zakon o porezu na dobit i Pravilnik kao i za nedostavljanje dokumentacije o transfernim cijenama na zahtijev Poreske uprave iznosi od 20.000 KM do 60.000 KM.
Kompanija BDO je početkom ovog mjeseca u Banjaluci održala seminar na kome su, pored predstavnika Ministarstva finansija i drugih državnih organa, prisustvovali i predstavnici velikog broja privrednih društava.
Cilj seminara je bio da se ukaže na pravila o transfernim cijenama, da se prenesu iskustva primjene ovih pravila iz Republike Srbije i da se ukaže na koji način poreski savjetnici mogu pomoći poreskim obveznicima pri izradi dokumentacije o transfernim cijenama.
CAPITAL
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ne trebaju im konsultanti. Za savjete oko funkcionisanja sistema transfernih cena najbolje je da se obrate firmi Gross d.o.o. (u vlasništvu britanske kompanije Mineco), koja upravlja Rudnikom olova i cinka Sase u Srebrenici. Oni su taj sistem, teoretski i praktično, razradili do detalja. Mogu na tu temu fakultet otvoriti.