LESKOVAC, Firma za proizvodnju kečapa i senfa Develey iz Minhena, kao i Privredno društvo Al-Rafideen za proizvodnju pirea, neće izgraditi svoje pogone u Zelenoj zoni.
Riječ je o Zelenoj zoni u Leskovcu, a kako prenose Južne vesti, Grad je za to već dao zemljište.
Samo prije godinu dana je najavljivano da će Iračani u svom pogonu zaposliti 200 Leskovčana, a Njemci 50 u stalnom radnom odnosu i još 150 sezonskih radnika.
Direktor Agencije za lokalni ekonomski razvoj Bojan Tojaga kaže da potencijalni investitori nikada nisu pristali da zaposle više od sto radnika u tim pogonima, iako je propisanom Uredbom taj broj mnogo veći.
“Da biste bilo koga mogli da dovedete u zelenu zonu, sa sadašnjim planom Generalne regulacije PGR-16, taj mora da bude iz prehrambene industrije. Da bi projekat bio od lokalnog ekomnomskog značaja morate da povećate broj radnika za 1 odsto zaposlenih u privredi, a to je negdje oko 194 osobe”, kaže Tojaga.
Ovo znači da taj investitor u prehrambenoj industriji mora da ima minimum 194 zaposlenih, a ako zahtjeva veći broj hektara, onda po hektaru 50 radnika.
“Takve prehrambene firme ne da nema samo u Srbiji, već i van Srbije. Oni bi došli ukoliko bi došlo do promjene uredbe”, objašnjava Tojaga.
Kaže i da je sve članove Uredbe dobro poznavao još u trenutku kada je ubjeđivao gradske vjećnike i odbornike u Skupštini grada da usvoje elaborate o otuđenju zemljišta.
“Mi smo znali to još tada, ali je u Uredbi lijepo naglašeno da je jedan od uslova da bi projekat bio od lokalnog ekonomskog značaja da poveća broj zaposlenih za 1 odsto u privredi, a u tom trenutku je to bio znatno manji broj, mislim da je to bilo oko 110 radnika. Tek sa pojašnjenjem državnog sekretara Aleksandre Damjanović koja nam je rekla da oba kriterijuma moraju biti zadovoljena, onda smo shvatili da Zelena zona sa prehrambenim firmama nikada neće moći da se napuni”, ističe Tojaga.
Ipak, za to će biti potrebna promjena Generalnog regulacionog plana, za šta je potrebno par mjeseci.
“Pokušaćemo da dovedemo firme koje zahtevaju veliku količinu radne snage, a toga u prehrambenoj industriji nema”, objašnjava Tojaga.
Opremanje Zelene zone, zamišljene kao svojevrsni industrijski kompleks namjenjen razvoju organizovanog sakupljanja, prerade i distribucije poljoprivrednih proizvoda, otpočele su demokratske vlasti prije 6 godina. Južne vesti