KOTOR VAROŠ, U Agroindustrijskom centru u Obodniku kod Kotor Varoša danas je održano teoretsko predavanje u okviru Projekta razvoja tržišne poljoprivrede dva /FARMA dva/, koji realizuju Vlada Švedske, USAID i Centar za ekonomski i ruralni razvoj /CERD/ iz Banjaluke.
Predavanje o uzgoju ljekovitog i aromatičnog bilja održao je profesor Branko Đurić sa Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci, koji je, između ostalog, naveo da se danas u svijetu koristi od 40.000 do 50.000 biljnih vrsta u ljekovite svrhe, a u prometu na svjetskom tržištu je oko 3.000 vrsta.
“LJekovite biljke su značajan resurs, a povratak prirodnim izvorima u ishrani i liječenju sa porastom životnog standarda je svjetski brend”, poručio je Đurić i dodao da se organska poljoprivreda oslanja na poštovanje plodoreda, korišćenje stajnjaka i biološke kontrole korova.
Projektni službenik u CERD-u Petar Ninić naglasio je da su pčelarstvo i ljekovito bilje kompatibilne aktivnosti i da zainteresovani poljoprivrednici u zimskim mjesecima imaju teoretsku obuku, a u vrijeme vegetacije praktičnu obuku na terenu.
“Predavanjima želimo da podstaknemo građane za poljoprivrednu proizvodnju, ali i njihovu svijest da mogu živjeti od vlastitog rada na imanju, naročito u ruralnim područjima”, istakao je Ninić. Srna