BANJALUKA, Očekivano je da je teže opstati i biti profitibilan, ali da je zatvaranje preduzeća noćna mora, mnogi vlasnici saznaju tek kada uđu u taj postupak. Pred Okružnim privrednim sudom Banjaluka postupak likvidacije privrednog društva u prosjeku traje 120 radnih dana, ukoliko nema prijavljenih potraživanja nakon objave rješenja o otvaranju postupka.
Ako se u postupku likvidacije prijave potraživanja prema likvidacionom dužniku, sud otvara stečajni postupak, koji može trajati i nekoliko godina.
Okružni privredni sud Banja Luka u ovoj godini primio je 83 zahtjeva pravnih lica za pokretanje likvidacije, a do sada su završena 73 postupka.
U prošloj godini sud je primio 140 zahtjeva, a završeno je ukupno 178 postupaka likvidacije. Međutim, zbog duge i komplikovane procedure, mnogi se odlučuju na zamrzavanje rada preduzeća, umjesto na gašenje, a to privrednoj slici Republike Srpske nanosi višestruku štetu.
Osim što privrednici na taj način sebi stvaraju dodatne troškove, stvara se i iskrivljena slika potraživanja od Poreske uprave i fondova zdravstva i PIO, koja je najčešće nemoguće naplatiti.
“Kada bi došlo do toga da je lakši postupak zatvranja preduzeća, došlo bi se do realne slike koliko će zaista Poreska uprava i ostale uprave moći u perspektivi naplatiti od preduzeća“, kaže Predrag Duduković, ekonomski analitičar.
“Osim toga, prilikom ulaska u svaki ozbiljan posao, mora se misliti i o načinu izlaska iz njega”, kaže Duduković.
Takva je praksa na zapadu, a veliki broj preduzeća i otvara se na određeno vrijeme. Јasno je da postojeće zakonodavstvo destimuliše takvu praksu kod nas, a potencijalno i strane investitore, posebno one koji imaju iskustvo u vezi sa zatvaranjem preduzeća, piše RTRS.
Ovog problema svjesni su i u Privrednoj komori Republici Srpskoj i već, kažu, rade na njegovom rješavanju.
“Јedna od mjera Privredne komore za ekonomsku politiku u 2017. godini biće i donošenje novog zakona o likvidacijama kako bi se na što fleksibilniji način uredio sam postupak likvidacije”, naglasio je Vladimir Blagojević iz Privredne komore Republike Srpske. RTRS
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
likvidaciju firme potrebni fomulari