TREBINJE, Novi otkazi u “Trendteksu”. Još 42 krojačice dobile su danas radne knjižice uz kratko obrazloženje – ugovori su istekli. Poslodavac nije imao sluha ni za radnice pred penzijom, bolesne i samohrane majke.
Nakon tri decenije staža, godinu pred penziju Saveta Miskin pokupila je svoje stvari iz pogona.
“Provela sam 22 godine i ne znam koliko mjeseci. Dobila sam otkaz i zahvaljujem se onom ko je uperio prstom u mene da kaže da sam ja neradnik”, kaže Saveta Miskin, otpuštena radnica.
“Od ponedjeljka prošlog sam na bolovanju, nisam ni uspjela reći. Oni su već pripremili knjižice i podjelili su nam svima knjižice koji smo na određeno radno vrijeme”, Savka Buha, otpuštena radnica.
U “Trendteksu” je na neodređeno vrijeme zaposleno 39 radnica. I one su pogasile mašine prije nekoliko dana, i od Uprave firme zatražile da vrate na posao otpuštene krojačice, da se uvede grupna norma i jedan neradni dan nedeljno.
“To smo isprintali, dostavili direktorici i direktorica je na to odgovorila da je ona ta koja postavlja uslove”, kaže Gordana Runjevac, radnica zaposlena na neodređeno.
Stigla im je i pismena opomena. Posljednja pred otkaz.
Uprava se ni danas nije oglašavala, a medijima je bilo zabranjeno da pređu ovu kapiju i uđu u fabrički kompleks.
Ministar energetike i industrije Petra Đokić danas neodređen. Pomogao bi kaže da može, i kada bi to neko od njega zatražio. A radnice su to zatražile još prošle nedelje.
“Vlada ne može da utiče na poslovnu politiku firme firme koja je uzela u zakup prostore čiji je vlasnik Republika Srpska. Naravno da bih rado i sad i uvijek bio spreman da pomognem ukoliko se to od mene bude očekivalo”, kazao je Petar Đokić, ministar energetike i industrije RS.
Pripremljeni su otkazi i za preostale krojačice zaposlene na određeno vrijeme kažu radnice koje strahuju da je ponovno pokretanje tekstilne industrije u Trebinju prije četiri mjeseca bio samo predizborni potez i da ih očekuje duga zima bez posla. ATV