SARAJEVO/BUDVA, Zamjenik ministra komunikacija i saobraćaja BiH Saša Dalipagić je u Budvi, u okviru Foruma „Informacijsko-komunikacijske tehnologije za održivi razvoj“ sudjelovao na Okruglom stolu na visokom nivou, prezentujući prioritetne aktivnosti koje BiH treba preduzeti u smislu korištenja IK tehnologija u svrhu održivog razvoja te što skorijeg početka analize cjelokupnog pravnog sistema i identifikovanja propisa koji se moraju mijenjati radi ispunjavanja ciljeva, kao i načina provođenja promjena.
Dalipagić istakao da su usvajanje Politike razvoja informatičkog društva skladno preporukama Evropske unije, i njihovih relevantnih dokumenata, usvajanje Politike informatičke sigurnosti i novog zakona o e-potpisu prioritetni koraci koje BiH mora preduzeti, zaključivši kako aktivnosti prelaska Bosne i Hercegovine iz industrijskog ka IKT društvu i društvu zasnovanom na znanju moraju biti preduzete odmah kako bi se spriječilo dalje produbljivanje razvojnog jaza između Bosne i Hercegovine i drugih evropskih zemalja.
Osvrćući se na značaj i uticaj digitalnih tehnologija na sve tokove ekonomije i društva uopšte, naznačio je ulogu Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine u tom procesu.
Dalipagić je naglasio da je svijet zakoračio u doba u kojem privreda i privredni razvoj više ne određuju naslijeđeni elementi već ljudski potencijali.
Po njegovim riječima, vještina, spremnost i mogućnost ljudskog potencijala da prepozna i iskoristi prednosti digitalnog svijeta su ključni pokretač blagostanja, te su u takvom svijetu vještina, inovacija i širokopojasni pristup postali paradigma savremenog privrednog rasta.
– Razvoj bilo kojeg segmenta društva je nezamisliv bez razvoja informatičkog društva i širokopojasnih tehnologija, a primjena informacionih i komunikacionih tehnologija u obrazovanju i nauci jedan je od ključnih zadataka razvoja informatičkog društva i predstavlja generičku snagu njegovog razvoja uopšte – rekao je Dalipagić.
Bosna i Hercegovina je čvrsto opredijeljena za izgradnju informatičkog društva, bez alternative, uz prihvatanje regionalnih inicijativa koje će joj omogućiti usvajanje najboljih praksi susjednih i zemalja u regiji.
Zamjenik ministra je upoznao učesnike kako je Vijeće ministara BiH, na inicijativu MKP BiH, usvojilo Strategiju i Akcijski plan za razvoj informatičkog društva u BiH kao ključne strateške odrednice na temelju kojih će BiH djelovati u cilju razvoja informatičkog društva.
Takođe, naglasio je da je Ministarstvo ujedno pokrenulo inicijativu za izradu Strategije širokopojasnog pristupa u BiH, posebno ističući i uzimajući u obzir da će digitalizacijom i oslobađanjem određenog frekvencijskog spektra BiH stvoriti uslove za razvoj mobilnih širokopojasnih mreža četvrte generacije, na čemu Ministarstvo užurbano radi.
Dalipagić je upoznao prisutne kako je BiH završila prvu fazu digitalizacije i kako je već danas očekuje puštanje testnog signala na prostoru tri najveća bh. grada, naglašavajući da će se završetkom digitalizacije radiofrekvencijskog spektra u BiH otvoriti veliki prostor za razvoj.
Regionalni razvojni forum za Evropu i Regionalnu konferenciju o „Uređenju tržišta elektroničkih komunikacija“ organizirao je Kabinet za razvoj telekomunikacija Međunarodnog udruženja za telekomunikacije, u suradnji sa Agencijom za elektronske komunikacije i poštanske usluge Crne Gore, a oni su bili prilika za održavanje niza bilateralnih susreta s predstavnicima vlada zemalja u okruženju i predstavnicima regulatora, a sve u cilju izmjene najboljih praksi u području IKT-a, saopšteno je iz Ministarstva komunikacija i saobraćaja BiH. Fena