– Ako do 22. septembra ne stigne pismo namjere, imovina ide na prodaju u cilju namirenja povjerilaca
– Rakić: Investitori nisu odustali, čekaju sliku stvarnog stanja u fabrici
– Priznata potraživanja povjerilaca 16 miliona, vrijednost imovine 24 miliona KM
BANJALUKA, Nijedan od potencijalnih kupaca bijeljinske „Šećerane“ u stečaju, koji su se u proteklom periodu u javnosti spominjali, nije sudu dostavio pismo namjere, a ukoliko ono ne stigne u narednih nekoliko dana, stečajni upravnik Lazo Đuređević će predložiti da se imovina ove fabrike unovčava kao cjelina, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.
Skupština povjerilaca „Šećerme“ na kojoj će se održati posebno ispitno ročište i ispitati preostale prijave potraživanja te izvještajno ročište na kome bi trebalo da se donese odluka o uslovima i načinu unovčavanja imovine koja čini stečajnu masu zakazana je za 22. septembar.
Do sada nije dostavljeno u sud nijedno pismo namjere od zainteresovanih strateških partnera, a ukoliko do datuma održavanja Skupštine pristigne pismo namjere od nekog zainteresovanog strateškog partnera, ono će biti razmatrano tog dana.
„Ukoliko do momenta zasjedanja Skupštine povjerilaca niko od zainteresovanih strateških partnera ne dostavi pismo namjere, stečajni upravnik će predložiti Skupštini povjerilaca da se imovina stečajnog dužnika unovčava kao cjelina, s ciljem očuvanja tehnološke cjeline“, navedeno je u Informaciji o stečajnim postupcima nad stečajnim dužnicima u oblasti poljoprivrede koju je Vlada RS nedavno razmatrala.
Ukupno priznata potraživanja povjerilaca „Šećerane“ do sada iznose 16 miliona KM, od čega je u višem isplatnom redu 191.358KM, opšti isplatni red iznosi 14,4 miliona, dok priznata potraživanja razlučnih povjerilaca iznose 1,4 miliona KM. Procijenjena imovina „Šećerane“ iznosi oko 24 miliona KM.
Rakić: Interesovanje i dalje postoji, investitori čekaju konačne podatke
Stečajni upravnik „Šećerane“ Lazo Đurđević danas se nije javljao na telefon, a predstavnik manjinskih akcionara ove fabrike Rade Rakić rekao je za CAPITAL da i dalje postoji interes četiri potencijalna partnera za oživljavanje ove fabrike, ali da svi oni čekaju 22. septembar kada bi konačno trebalo da bude poznato kolika su ukupna potraživanja povjerilaca.
„Svi oni čekaju 22. septembar, jer će se tada definitivno znati kakvo je finansijsko stanje fabrike. Pored toga, mi nismo znali tačno kolika je imovina fabrike, a sada znamo da ona ima oko 50 hektara zemljišta na kojima se nalaze brojni objekti“, rekao je Rakić.
U javnosti su se do sada kao potencijalni partneri za oživljavanje „Šećerane“ spominjale firme iz Poljske, Španije, Austrije…
U proteklom periodu na prodaju je bio ponuđen dio pokretne imovine „Šećerane“.
CAPITAL: M. Čigoja
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nakon vise od 20 godina od zavrsetka rata, ne zna se kolika su dugovanja fabrike, a ni imovina kojom fabrika raspolaze. ZEMLJO OTVORI SE.
Predstavnik malih akcionara ne zna da se u vlasnistvu fabrike nalazi i 50 hektara zemljista sa objektima. ZEMLJO OTVORI SE.
Takvi nama vode i drzavu i fabrike. ZEMLJO OTVORI SE.
Za fabriku je bio zainteresovan Spiric dok ga nisu uhvatili sa rukama u seceru (pekmezu).
Bio je zainteresovan i saric, ali ga uhvatise sa rukama u kokainu.
ZEMLJO OTVORI SE.
Nisi upucen, pa lupas gluposti, a mislis da si pametan.
Fabrika je za tih 20 godina koje pominjes prosla i sito i reseto.
Kao i druge fabrike u RS, sve vrijeme je pljackana, devastirana, privatizovana, mijenjala vlasnike, drugim rijecima muljalo se naveliko.
Poslovne knjige su toliko ukomplikovali raznoraznim transakcijama da nije lako to sve sloziti, javaljaju se mnogi povjerioci i to je najtezi dio posla.
Drugo, zna predstavnik malih akcionara koliko fabrika ima zemlje na kojoj je izgradjena, ali tek je skoro Secerana dobila papir iz gruntovnice i katastra na kome pise da je NJENA, o tome se radi. To je vlada htjela da ospori, kako bi ugasila svaku nadu da ce fabrika da proradi.
22. ce, kao sto u tekstu pise biti priznata sva potrazivanja, tj. znace se koliko fabrika duguje, a vec se zna sta posjeduje i tek onda normalan i posten kupac moze da dodje sa namjerom da je kupi, sve prije toga su prevare.
@MM,Hvala ti na iscrpnom objašnjenju.Ali osvrćući se na proteklih 20 godina po pitanju privatizacije izgubih nadu u mogućnost pojave poštenog kupca državnog kapitala .Ako znaš navedi AD mješovitog kapitala(državnog i privatnog)u kojem nije izvršena naknadna knjigovodstvena malverzacija sa ciljem da se papirnato obezvredi kapital mali akcionara i preko toga prigrabi većinski paket nad vlasništvom. Koliko je samo lažnih i nerevidiranih procena prihvaćeno!!!!.Pogotovo ako je nalogodavac bio tako verziran, pa uzimao strane rev.kuće .