BANJALUKA, SARAJEVO – Poljoprivrednici iz RS ocjenjuju da će u predstojećoj jesenjoj sjetvi biti povećane površine pod pšenicom, dok će, po procjenama njihovih kolega iz FBiH, ta kultura biti zasijana u istim količinama kao proteklih godina.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, rekao je da bi sjetva, s obzirom na trenutne vremenske prilike, trebalo da krene najkasnije u zadnjoj sedmici septembra ili u prvoj sedmici oktobra.
“To se odnosi prije svega na sjetvu uljane repice i žitarica, u prvom redu pšenice. S obzirom na to da je stimulacija od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ove godine dosta solidna kad je u pitanju pšenica, smatram da će biti dosta povećano interesovanje za sjetvom ove kulture”, naveo je Marinković.
On je dodao da će uprkos poteškoćama sa viškom prinosa pšenice, ali i njenim plasmanom, interesovanje za ovom kulturom biti veće.
Po Marinkovićevim riječima, cijena kukuruza prilično je niska, tako da je sigurno da će površine zasijanog kukuruza kao dominantne kulture u jaroj sjetvi biti smanjene.
“Optimalan rok za početak jesenje sjetve je prva sedmica oktobra pa sve do 25. novembra kada su u pitanju pšenica i ječam”, rekao je Ljubo Miletić, predsjednik Udruženja bijeljinskih poljoprivrednika.
Dodao je da bi regresirano gorivo poljoprivredni proizvođači trebalo već sada da dobiju da bi mogli krenuti sa sjetvom ili da im bude isplaćen kompletan dio od prošle godine od ukupno 25 KM po dunumu da bi poljoprivrednici mogli kupiti repromaterijal.
“Što se tiče sjetve pšenice, uslovi će biti mnogo povoljniji jer za deset dana u Semberiji počinje berba kukuruza. Nama je najveći problem što nam država još nije dala naš dio”, kazao je Miletić.
Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, kaže da su vremenski uslovi sa skidanje silaže i kukuruza idealni.
“Zbog toga će i rokovi za početak jesenje sjetve ostati isti. Smatram da se ništa neće mijenjati kada su u pitanju površine usjeva i da će ostati iste kao i prošle godine”, rekao je Bićo.
Miro Pejić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika BiH, kaže da su poljoprivrednici u BiH nespremni za bilo kakvu sjetvu.
“Situacija u bh. poljoprivredi je generalno loša jer u FBiH poticaji kasne po godinu dana, a slično je i u RS”, rekao je Pejić.
On je istakao da ne postoji nikakva garancija otkupa i plasmana proizvoda jer smo pretrpani uvoznim proizvodima, te je dodao da se bh. poljoprivrednicima svake godine za vrijeme žetve cijene žitarica obaraju.
Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, rekao je da Vlada RS još nije razmatrala informaciju o zasnivanju novog proizvodnog ciklusa, u šta spada i jesenja sjetva.
“Od nekih mjera koje su poljoprivrednici već iskoristili je regresirano dizel gorivo za proljetnu i jesenju sjetvu za ovu godinu”, istakao je Macanović, dodajući da će biti još raznih mjera o kojima će se tek raspravljati. Nezavisne novine