TOKIO, Na azijskim tržištima u srijedu su cijene dionica dosegnule najviše razine u zadnjih godinu dana, jer je iznenađujuće slab podatak o aktivnostima u američkom uslužnom sektoru smanjio ionako niska očekivanja o Fedovom podizanju kamatnih stopa do kraja mjeseca, a okruženje s niskim kamatama pogoduje ulaganju u dionice.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih ojačao je oko 7,00 sati 0,4 posto, nastavivši uspon nakon što je u protekla dva dana porastao 2,7 posto i dosegnuo najvišu razinu od srpnja prošle godine.
Istodobno, japanski Nikkei skliznuo je 0,7 posto, ponajviše pod pritiskom skoka tečaja jena prema dolaru, što je pritisnulo dionice izvoznika iz tog trećeg po veličini svjetskog gospodarstva.
Slabiji od očekivanja ISM indeks uslužnih aktivnosti u SAD-u za kolovoz ojačao je mišljenja da će se Fed ovoga mjeseca suzdržati od podizanja kamatnih stopa.
Taj indeks spustio se sa srpanjskih 55,5 na 51,4 boda, najnižu razinu od veljače 2010. godine, i znatno ispod procjene ekonomista od 55 bodova.
“Izgledno je da Fed ovoga mjeseca neće mijenjati kamatne stope”, smatra Shuji Shirota, direktor makroekonomskog odjela HSBC banke u Tokiju.
Izjave nekolicine Fedovih dužnosnika proteklih sedmica ojačale su špekulacije o podizanju kamatnih stopa u SAD-u u nadolazećim mjesecima, no investitori su sada smanjili očekivanja zbog slabijeg ISM indeksa, ali i u petak objavljenih podataka o zapošljavanju.
Predsjednik Feda u San Franciscou John Williams u izjavi nakon objave ISM indeksa, u utorak je poručio da će Fed podizati kamatne stope postupno tijekom nekoliko idućih godina.
“Nedavne poruke Fedovih dužnosnika o izglednom podizanju kamatnih stopa vjerojatno su dane s namjerom da se tržišta previše ne opuste, a ne da u potpunosti uračunaju u cijenu imovine njihovo podizanje”, dodaje Shirota.
Očekivanja tržišnih sudionika od podizanja kamatnih stopa već u septembru sada su splasnula na svega 15 posto, a u oktobru na nešto iznad 50 posto, dok su prije objave ISM indeksa bila iznad 20 i 60 posto.
Niža očekivanja od podizanja kamatnih stopa spustila dolar.
Stepen dolara u takvim je uslovima kliznuo novih 0,5 posto prema jenu, nakon u utorak zabilježenog pada za 1,38 posto, pa se njime trguje po 101,48 jena.
Stepen evra, ipak, blago je u srijedu ojačao prema dolaru, nakon što je u utorak skočio 0,96 posto, najviše u zadnja tri mjeseca te se njime trenutno na deviznim tržištima trguje po 1,1247 dolara.
I britanska funta se stabilno drži na 1,3416 dolara, nakon što je u utorak dosegnula najvišu razinu u zadnjih gotovo 8 sedmica.
Na naftnim tržištima cijene su nešto iznad najnižih razina u zadnja tri tjedna, koje su dotaknule prethodnoga tjedna, nakon dogovora postignutog u ponedjeljak između Rusije i Saudijske Arabije o suradnju na svjetskom naftnom tržištu te njihovoj najavi da će u budućnosti možda ograničiti svoju proizvodnju.
Barel Brent nafte na londonskom tržištu u plusu je jutros 0,5 posto, na 47,49 dolara, nakon što je prošle sedmice potonuo na 45,32 dolara. SEEbiz