BEOGRAD, U julu je industrijska proizvođna, posle pada u junu, u pozitivnoj zoni, prerađivačka proizvodnja takođe ima stabilnu tendenciju, a javne finansije bile su u ravnoteži, rečeno je danas na predstavljanju novog broja časopisa Markoekonomske analize i trendovi (MAT).
Ekonomisti ukazuju da je industrijska proizvodnja imala skroman međugodišnji rast od svega 0,7 odsto, da je je međugodišnji porast za sedam mjeseci izneo 2,7 odsto.
Međugodišnji rast prerađivačke industrije je 4,1 odsto koliko je iznosio u junu, a u julu 5,2 odsto.
Ekonomisti ukazuju da okvirna procjena rasta proizvodnje prerađivačke industrije za cijelu ovu godnu, kada se uzmu u obzir i rizici i moguće redukcija prouizvodnje u nekim oblastima mogla bi se kretati između šest i sedam odsto.
Ekonomista Stojan Stamenković je ukazao i da podaci o prometu robe u trgovini na malo pokazuju da se nastavlja realan rast tog prometa, ali da je dinamika tog rasta usporena u odnosu na onu iz prva četiri mjeseca ove godine na šta je mogla da uticati činjenica da je zaustavljan realan rast ukupnih zarada.
On je naveo da je masa realnih zarada poslije oktobra rasla tokom šest mjeseci da bi tokom posljednja tri mjeseca stagnirala.
Stamenković se osvrnuo na oblast motornih vozila i prikolica navodeći da je međugodišnji pad proizvodnje motornih vozila i prikolica za skoro sedam odsto u julu i devet odsto u sedmomjesečnom periodu.
Trend te oblasti posljednja tri mjeseca stagnira na nivou koji je za oko 11 procenata niži od prošlogodišnjeg proseka. Proizvodnja je sada niža od one maksimalne, dostignute sredinom 2013. godine za više od 40 odsto, ističe.
On je ukazao da se posle ukidanja jedne smjene u Fijatu ne može očekivati poboljšanje stanja.
Stamenković je naveo i da je “pitanje da li će Fijat poslije isteka ugovora ostati u Srbiji ili će otići”.
“Čini mi se da ugovor ističe 2018. i nisam siguran da li će se ugovor produžiti ili će Fijat otići odavde. Ja ne vidim neku perspektivu za rast proizvodnje u fabrici”, kazao je Stamenković u PKS.
Vrijednost izvoza motornih vozila i prikolica u periodu januar-jul 2016. iznosila je oko 1,2 milijarde evra, a u julu je ta vrednost redukovana na 132 miliona evra, što je skoro 40 odsto manje nego u julu 2013. Tanjug