ELEMIR, Naftna industrija Srbije (NIS), otvaranjem aminskog postrojenja u Elemiru kod Zrenjanina, poboljšala je obim proizvodnje gasa za deset odsto u Pogonu za pripremu i transport nafte i gasa, poručili su danas predstavnici NIS-a.
Kako su istakli, ujedno je povećan i kvalitet tog domaćeg prirodnog gasa.
“Dobili smo kvalitetan gas koji se sada meri sa uvoznim ruskim gasom”, izjavio je direktor Pogona Predrag Grujić u obraćanju novinarima.
Kako je dodao, dnevni kapacitet aminskog postrojenja je 750.000 kubika gasa, dok je udio ugljen-dioksida (CO2) u gasu koji proizvodi NIS smanjen na ispod tri odsto u odnosu na ranijih između 5,0 i 8,0 odsto.
Prema riječima tehnologa Grigorija Tešanovića, osušeni CO2 se utiskuje u bušotine Rusande, a proizvedeni prirodni gas se, kako je rekao, isporučuje JP “Srbijagas”.
Aminsko postrojenje u Elemiru za izdvajanje CO2 iz gasa, u koje je NIS uložio više od 30 miliona evra, izgrađeno je 2014. godine, a u samostalnom radu je od jula prošle godine.
Postrojenje je prvo u Evropi i drugo u svetu koje za čišćenje prirodnog gasa od CO2 i drugih primesa koristi tehnologiju HiPACT (High Prešure Acidgas Capture Tećnology), jednu od najefikasnijih među postojećim metodama u procesu prerade gasa.
Ta tehnologija doprinosi povećanju efikasnosti poslovanja kompanije, budući da omogućava uštedu toplotne i električne energije, kao i potrošnih materijala do 25 odsto u odnosu na ranije primenjivane tehnologije.
Kao korist u NIS-u ističu angažovanje domaćih kompanija na izgradnji aminskog postrojenja, kao i zapošljavanje 20 mladih ljudi.
Generalni izvođač na projektu je bila kompanija Ludan Engineering LTD iz Izraela, a projekat je deo velikog NIS-ovog programa za povećanje efikasnosti korišćenja gasnih resursa. Tanjug