BANJALUKA, Na teritoriji grada Bijeljina od 2006. godine do danas, kroz različite projekte uloženo je više od pola milijarde KM, rečeno je Srni u Vladi Republike Srpske.
Najznačajnija ulaganja zabilježena su u oblasti poljoprivrede i zdravstva.
Prema podacima Vlade, u poljoprivredu na području Bijeljine uloženo je oko 157 miliona maraka.
Samo za podsticajna sredstva za razvoj poljoprivrede i sela izdvojeno je 98,2 miliona, zatim za jedinicu za koordinaciju projekata – 5,7 miliona, iz Fondova IPA – 12,2 miliona, Evropske-investicione banke – zaštita od poplava 15,7 miliona, te 24,9 miliona KM za vodne i kanalizacione objekte u saradnji sa Svjetskom bankom.
Pored poljoprivrede, Vlada Srpske je u ovu lokalnu zajednicu uložila značajna sredstva i u oblasti zdravstva – 119,2 miliona KM.
Za izgradnju i opremanje savremene opšte bolnice “Sveti vračevi”, Vlada je obezbijedila 117,1 miliona maraka, na osnovu čega je stanovnicima Bijeljina danas na raspolaganju zdravstvena ustanova koja raspolaže sa pet operacionih sala, osam stacionara, te savremenom dijagnostikom i laboratorijom.
Vlada Republike Srpske u ovoj lokalnoj zajednici kontinuirano ulaže u adaptaciju ambulanti porodične medicine, te je po tom osnovu za Dom zdravlja u Bijeljini izdvojila 2,1 milion KM.
U Vladi Srpske Srni je rečeno da je kroz kredit Investiciono-razvojne banke /IRB/ Republike Srpske do danas u Bijeljini plasirano 102 miliona KM.
Po tom osnovu je 400 mladih bračnih parova riješilo svoje stambeno pitanje, za šta je plasirano 24 miliona KM.
Takođe, kroz različite kreditne linije, bijeljinskim privrednicima plasirano je više od 70 miliona KM, a kroz kreditnu liniju za jedinice lokalne samouprave tri miliona.
Bijeljini, kao jednoj od lokalnih zajednica u Republici Srpskoj koju su pogodile katastrofalne poplave, iz Fonda solidarnosti uplaćeno je oko 35,5 miliona KM, kroz vaučere – 26,2 miliona KM, poljoprivrednicima 4,1 milion, a kroz pomoć budžetu – 1,15 miliona.
Realizovano je i 14 projekata po naredbama Republičkog štaba za vanredne situacije u vrijednosti od četiri miliona KM. Riječ je, između ostalog, o sanaciji drinskog i savskog nasipa, te sanaciji kanala.
Iz sredstava Ekonomsko-socijalne komponente Razvojnog programa Republike Srpske, kroz projekte, koji se realizuju na teritoriji Bijeljine, Vlada je odobrila 13,6 miliona KM.
Pomenuta sredstva, između ostalog, odobrena su za dio obilaznice oko grada i saobraćajnicu Arizona – 4,4 miliona, te rekonstrukciju Okružnog suda i Okružnog tužilaštva – 1,4 miliona
U rehabilitaciju magistralnih i regionalnih puteva, postojeće putne infrastrukture u ovu lokalnu zajednicu je uloženo više od 20,7 miliona KM.
Vlade Republike Srpske je 2012. godine, u saradnji sa Ambasadom Holandije, obezbijedila i nepovratna sredstava od 6,5 miliona evra iz programa “ORIO” za izgradnju kanalizacione mreže i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, čime je učinjen značaj koraka u pravcu rješavanja dugogodišnjeg problema otpadnih voda u Bijeljini.
Kada je riječ o stambenom zbrinjavanju porodica poginulih boraca i ratnih-vojnih invalida na području opštine/grada Bijeljina, Vlada Srpske je izdvojila 8,5 miliona KM od čega je stambeno zbrinuto 538 porodica i to njih 171 izgradnjom stanova, dok je nepovratna novčana sredstva dobilo 367 porodica.
Za izgradnju spomenika i spomen-obilježja poginulim borcima Vojske Republike Srpske sa područja Bijeljine, iz republičkog budžeta izdvojeno je 134.000 KM.
Projektima zapošljavanja od 2007. do 2016. godine zaposleno je oko 2.000 ljudi i 119 osoba sa invaliditetom, za što je obezbijeđeno skoro sedam miliona KM.
Na osnovu zajma Investiciono-razvojne banke od 360.000 KM zaposlena su 23 demobilisana borca.
U Bijeljini je, programom socijalnog zbrinjavanja radnika koji su procesom privatizacije, stečaja ili likvidacije preduzeća ostali bez posla, zbrinuto osam preduzeće sa 1.326 radnika, za šta su utrošena skoro četiri miliona KM.
Vlada Republike Srpske je, aktivnostima podrške privredi od 2006. godine do 2015. godine, izdvojila 6,4 miliona KM, od čega 3,7 miliona za podsticaj izvozu.
Kroz subvencije za električne energije socijalno ugroženom stanovništvu u Bijeljini izdvojeno je 2,4 miliona KM.
U okviru projekata za omladinu i sport do sada je u ovu lokalnu zajednicu uloženo oko devet miliona KM, od čega oko 6,6 miliona u Fond za treće i četvrto dijete, te ostatak za omladinske organizacije.
Iz republičkog budžeta kroz projekte održivog povratka za izbjegla i raseljena lica izdvojeno je 5,7 miliona KM.
U posljednjih deset godine za projekte adaptacije i rekonstrukcije objekata osnovnih i srednjih škola na području opštine Bijeljina uložone je skoro pet miliona KM.
Kroz zajednički projekat vlada Republike Srpske i Srbije “Dositej”, kojima su škole opremane računarskom opremom, bijeljinske škole i vaspitne ustanove modernizovane su računarskom opremom u vrijednosti više od milion maraka. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
toliko je bijeljinska vlast iznijela iz gradske kase i gurnula u svoje dzepove za 15 godina. pa recimo sada placamo vodu skuplje nego u Libiji u kojoj bjesni rat a pri tome to je saharska ili bolje receno pustinjska zemlja a, porezi na nekretnine vjerujem da se mogu porediti sa Parizom.
Džaba je sve to kad je lopovska vlast zgradonačelnika Miće Mićića i desne mu ruke Milorada Sofrenića pokrala sve što su mogli, pa je sada više od 80% puteva u Bijeljina ruinirano, kanalizaciju narod isplaćuje iz svojih džepova (koliko ti dođe vode, toliko platiš i kanalizaciju), a pola grada je i nema. Sa deponije se širi nesnošljiv smrad koji prekriva ovaj nazovi grad. Nadam se da će Mićko nakon ovih izbora tamo gdje i pripada – na političko smetljište!
A zgradoljub Davidović bivši gradonačelnik Banjaluke ne završi na tom mjestu gdje ti spominješ da će Mićo završiti!Vidiš ovi u Banjaluci više od deset godina rade i grade i sad nam nude promjene ooooooooooooooo, kobiva sad će se promjeniti i za narod raditi.Sve je isto, i sa ovakvima – jednima i drugima nema promjena!