MOSKVA, Ruska Centralna banka najzaslužnija je za obnovu ruske ekonomije nakon sanckija, a pogotovo guverner Elvira Nabiulina, koja je 2014. odlučila da rublju ne veže za dolar, navodi “Vol strit žurnal”.
Ispravni potezi ruske Centralne banke vratili su povjerenje u rublju i makroekonomsku politiku Rusije, smatraju stručnjaci.
Dvije godine poslije pada cijena nafte i uvođenja zapadnih ekonomskih sankcija, Rusija je ponovo privlačna zemlja za investitore.
U utorak, 23. avgusta, indeks Moskovske berze dostigao je rekordan nivo. Ove godine je on “porastao” za 25 odsto, što Rusiju stavlja na šesto mjesto na popisu 23 zemlje u razvoju.
Osim toga, rublja je ojačala u odnosu na dolar za 13 odsto i ovaj pokazatelj ruskoj valuti daje treće mjesto među zemljama u razvoju, prema verziji bankarskog giganta “Dži Pi Morgan Čejs”.
Mnogi investitori, navodi “Vol Strit Žurnal”, smatraju da je jačanju ruske ekonomije najviše doprinijela upravo Elvira Nabiulina.
Njena neočekivana odluka da kurs rublje ne veže za dolar, kao i naglo povećanje referentne kamate kako bi se spriječio odliv kapitala i smanjila inflacija – bili su sjajni potezi.
“To su bili teški trenuci za rusku ekonomiju koja je pala u recesiju zbog sniženja kursa rublje i smanjenja kupovne moći građana. Ali, vremenom su ovi potezi doprinijeli da se vrati povjerenje međunarodnih investitora u rusku ekonomiju”, navodi “Vol strit žurnal”. Nezavisne novine