SARAJEVO, Historija tradicionalne bosanskohercegovačke kuhinje koja je uvrštena u jelovnike sarajevskih starogradskih aščinica, ćevabdžinica, buregdžinica i restorana opisana je u novoj aplikaciji ”Online tradicionalni kuhar sarajevske čaršije”.
Kroz smartphone aplikaciju koja je namijenjena Android i iPhone platformi, na tri jezika: bosanskom, engleskom i turskom, opisano je više od 20 tradicionalnih slanih i slatkih jela te pića koja su služe u 23 restorana.
Jedinstveni projekt izradila je Opština Stari Grad putem Sektora za lokalni razvoj koji je pripremio kompletan projekt i ostvario saradnju s pobratinskom Opštinom Mamak iz Republike Turske, koja je s 10.000 KM finansirala izradu aplikacije.
Načelnik Opštine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić na predstavljanju projekta je kazao da su nove tehnologije nešto što se mora slijediti i što turisti zahtijevaju jer je to većini njih najlakši način za snalaženje.
Podsjetio je da je Opština ranije završila dva slična projekta, kroz aplikaciju predstavila historiju starogradske čaršije i nazive ulica, a da je predstavljanje tradicionalne kuhinje nastavak aktivnosti.
Ataše u Uredu savjetnika za kulturu i turizam Ambasade Republike Turske u BiH Soner Sahin je istakao da je bh. kuhinja zanimljiva turistima iz Turske te da će aplikacija znatno pomoći u njenoj promociji.
– Oživljavanje tradicionalne kuhinje je bitan korak za svaki narod – naveo je Sahin.
Aplikacija predstavlja jela sa slikom, kratkim opisom i receptom kako se pripremaju, a lista od 20 jela će biti dopunjavana. Aplikacija se može koristiti i u offline modu. Fena