SARAJEVO, Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je danas u Sarajevu da su za privremenu zabranu izvoza voća i povrća u Rusku Federaciju krive inspekcijske službe BiH.
Bojić je rekao novinarima u Sarajevu da je nemoguće da pored inspekcijskih organa prođe to da se ne zna porijeklo proizvoda.
“Mora se evidentirati svaki proizvođač, a svaki proizvod treba pratiti deklaracija da bi se plasirao na inostrano tržište”, naglasio je on.
Bojić je dodao da se sa izvozom povrća sada dešava isto što se dešavalo sa izvozom mesa u Tursku, te dodao da uvozni lobi pobjeđuje domaće proizvođače, samim tim stavlja ih u neravnopravan položaju i guši ih u samoj proizvodnji.
On je rekao da je dobio određene informacije, koje još nisu potvrđene, da je voće i povrće prepakivano u BiH i plasirano za rusko tržište, te naglasio da je to je nedostatak potvrde bezbjednosti proizvoda, što je Ruska Federacija kaznila privremenom obustavom.
Bojić je izrazio nadu da će predstavnici Ruske Federacije prepoznati proizvođačku iskrenost BiH i znati prepoznati kvalitet domaćih proizvoda i odblokirati ovu privremenu suspenziju na izvoz voća i povrća.
Prema njegovim riječima, uvozne firme pokušavaju da uguše domaće proizvođače i stave ih u takav položaj da zatvore svoje proizvodne pogone.
On je rekao da je zagovornik da na pijacama u BiH ne smiju biti drugi proizvodi, osim domaćih, jer zbog toga i postoje tržnice da bi poljoprivrednicima omogućili prodaju proizvoda.
“Nažalost, danas na našim pijacama imate sve osim proizvoda iz BiH”, naglasio je Bojić.
On je pozvao nadležne organe, inspekcijske službe da provedu kontrolu i sankcionišu uvozni lobi koji se i dalje širi i podmeće pod domaćim proizvodom uvezenu robu.
Ruska veterinarska i fitosanitarna regulatorna služba “Roseljhoznadzor” uvela je privremenu zabranu na uvoz voća i povrća iz BiH zbog nedostatka potvrde o bezbjednosti proizvoda.
Ruska strana sumnja da se preko BiH vrši reeksport voća, koje nije porijeklom iz BiH, jer su primijetili veće isporuke iz BiH u posljednje vrijeme. Srna