BANJALUKA, Na području Republike Srpske za sedam mjeseci ove godine sa evidencije biroa za zapošljavanje brisano je ukupno 20.551 osoba, što je za oko 2.200 osoba više nego u istom periodu lani, a pozitivan trend vidljiv je i kada je riječ o stanovnicima koji traže posao čiji je broj pao za 8.200.
Ovi ohrabrujući podaci iz Zavoda za zapošljavanje RS bude nadu u to da bi tržište rada moglo da uhvati zalet, ali ekonomisti upozoravaju da bi jedno zapošljavanje u realnom sektoru, u ovakvim ekonomskim prilikama, bilo poželjno.
Zavod je na kraju jula na evidenciji imao 131.927 nezaposlenih, dok je taj broj u istom periodu 2015. godine bio 140.133.
Sa biroa od početka godine brisano je 20.551 osoba, a prošle godine do jula mjeseca 18.253 lica.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić kaže da je izvjesno da su sezonski poslovi, kako u građevinarstvu, tako i u prerađivačkoj industriji, uticali na to da bude zaposleno više od 20.000 radnika za sedam mjeseci ove godine.
– Pored toga, sigurno je da su i podsticaji koji je dodijelila Vlada RS i Zavod za zapošljavanje RS, doprinijeli tome da ove godine imamo više zaposlenih nego u istom periodu 2015. godine – naveo je Škrebić.
Naglasio je da bi najbolje za Srpsku bilo da su svi ovi radnici zaposleni u realnom sektoru.
– Međutim, nije tako jer je izvjestan broj radnika zaposlen u javnom sektoru, što samo predstavlja dodatno opterećenje realnom sektoru – naveo je Škrebić i dodao da bi povećanje broja radnika u proizvodnji trebao da bude imperativ vlasti u narednom periodu.
Generalni sekretar Saveza sindikata RS Velka Odžaković naglašava da je svako zapošljavanje pozitivno.
– Ohrabrujuće je da zapošljavanje u RS ide uzlaznom putanjom. Međutim, ako broj zaposlenih uporedimo sa onima koji su izgubili posao vidimo da nema značajnog napretka na tržištu rada u Srpskoj – navela je Odžaković i naglasila da većina radnika, odnosno oko 4.000 koji su lani bili zaposleni na određeno vrijeme ove godine ostalo bez posla, jer im nije produžen ugovor.
Odžakovićeva navodi da je uprkos tome svaki zaposleni radnik plus za Srpsku i za sve ostale, te da treba raditi na poboljšanju svih uslova koji dovode do otvaranja radnih mjesta, posebno u privredi.
Član Udruženja ekonomista RS “SWOT” Predrag Duduković naveo je da je do povećanja broja zaposlenih došlo zahvaljujući sezonskim poslovima, ali i zapošljavanju u javnoj upravi.
– Novi Zakon o radu je na neki način doveo do toga da radnici koji su prethodnih godina radili u sivim tokovima ove godine budu regularno zaposleni. Pored toga, do povećanja broja zaposlenih sigurno su uticali i sezonski poslovi, a evidentno je da je nastavljen i prijem novih ljudi u javnoj upravi – naveo je Duduković i dodao da u idućem periodu možemo očekivati sličan trend, odnosno porast zapošljavanja.
Zakoni
Dragutin Škrebić naglašava da je set zakona koji se odnosi na borbu protiv sive ekonomije, a koji su usvojeni u Narodnoj skupštini RS doprinijeli tome da poslodavci prijavljuju one radnike koji su radili na crno.
– Vjerovatno je veliki broj njih legalizovao svoj rad i sada je na tržištu manje sive ekonomije – naveo je Škrebić. Glas Srpske