PEKING – Kineski uvoz i izvoz pali su u julu više nego što se očekivalo, posrnuvši na startu trećeg kvartala, što, kako ocjenjuje agencija Rojters, ukazuje da je globalna tražnja ostala slaba posle britanske odluke da istupi iz Evropske unije.
Izvoz je pao u julu za 4,4 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, na 184,7 milijardi dolara, saopštila je danas kineska Uprava carine, dodajući da se očekuje da će pritisak na izvoz verovatno oslabiti početkom četvrtog tromjesječja.
Uvoz je pao za 12,5 procenata u odnosu na godinu ranije, najviše od februara 2016, na 132,4 milijarde dolara, što govori da je domaća tražnja ostala usporena uprkos paketu mjera za podsticanje rasta.
To je rezultiralo trgovinskim suficitom od 52,31 milijardu dolara u julu, u odnosu na progoziranih 47,6 milijardi i prema junskom suficitu od 48,11 milijardi dolara.
Ekonomisti u anketi Rojtersa su predviđali da će spoljnotrgovinska razmjena u julu ostati slaba, ali da će pokazati neke znake umerenijeg pada. Oni su očekivalo pad julskog izvoza za 3,0 odsto u poređenju sa 4,8 procenata iz juna, dok su tipovali da će uvoz oslabiti za 7,0 odsto, nakon junskog pada od 8,4 odsto.
Kako izvještava agencija AFP, od januara do kraja jula ove godine ukupan obim robne razmjene Kine sa EU, najvećim trgovinskim partnerom te zemlje, porastao je za 1,8 odsto, navodi se u saopštenju carine.
Trgovina s Japanom je povećana za samo 0,8 odsto, dok je razmjena sa SAD-om pala za 4,8 procenata, pokazuju podaci.
Kina, koja proizvodi polovinu od ukupne produkcije čelika u svetu, našla se na meti kritika zbog izvoza tog metala, pošto je EU i SAD optužuju za dampinške cijene. Prema podacima carine, Kina je u julu izvezla 10,3 miliona tona čelika, što je rast od 5,86 odsto na godišnjem nivou, ali je za 5,85 procenata manje u odnosu na juni.
Uprkos slabim trgovinskim pokazateljima, stok investitori su i dalje optimistični.
Referentni indeks Šangajske berze ojačao je 0,26 odsto danas do podneva po azijskom vremenu, navodi francuska agencija. Tanjug