BANJALUKA, Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić pozvala je načelnike i gradonačelnike da sa svojim sindikalnim organizacijama potpišu kolektivne ugovore za zaposlene u lokalnoj samoupravi, kojima će premostiti period do donošenja novog Zakona o lokalnoj samoupravi.
Rešićeva je predstavnike lokalnih zajednica pozvala da pri tome poštuju odredbe Zakona o radu, odluku Vlade Republike Srpske i ostale akte koji su na snazi, te da do donošenja novog Zakona o lokalnoj samoupravi imaju svoje koeficijente za isplatu plata.
Ona je pojasnila da je nastala specifična situacija kada je riječ o posebnom kolektivnom ugovoru za zaposlene u jednicama i organima lokalne samouprave, jer je novi Zakon o lokalnoj samoupravi otišao u parlament i čeka se na njegovo usvajanje.
“Prvi kolektivni ugovor za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave potpisan je 2007. godine, a njegova specifičnost je u tome što se u njemu nalaze koeficijenti za isplatu plata”, rekla je Rešićeva danas na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Dodavši da to nijedan drugi kolektivni ugovor nema, ona je pojasnila da je razlog tome što tada nije postojao Zakon o zaposlenima u jedinicama lokalne samouprave.
“S obzirom na to da imamo novi Zakon o radu, to podrazumijeva da ćemo sa novim Zakonom o lokalnoj samoupravi ponovo pristupiti razmatranju novog kolektivnog ugovora za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave”, navela je Rešićeva.
Rešićeva je rekla da nije uspio dogovor sa Sindikatom uprave, koji zastupa i sindikat lokalne zajednice, da sada važeća rješenja ostanu na snazi do donošenja novog Zakona o lokalnoj samupravi.
Ona očekuje da će lokalne zajednice u narednom periodu potpisati svoje kolektivne ugovore, poštujući odredbe Zakona o radu, važećeg Zakona o lokalnoj samoupravi, kao i odluku Vlade Srpske.
“Prema našim podacima, sve lokalne zajednice sada imaju svoje sindikalne organizacije, te mogu na ovaj način riješiti ovu problematiku”, zaključila je Rešićeva.
Kada je riječ o sankcijama za odbornike koji predlože opoziv načelnika ili gradonačelnika, a ispostavi se da opoziv nije uspio, novi Zakon o upravi i lokalnoj samoupravi Republike Srpske predviđa da neko odgovara za nepravilno potrošen novac.
“Svako testiranje povjerenja načelnika košta mnogo, tako da vjerujem da će se na ovaj način svi uozbiljiti, te dobro razmisliti kada će, kako i pod kojim uslovima pokretati inicijativu za opoziv načelnika i gradonačelnika”, ocijenila je Rešićeva.
Prema njenim riječima, inicijativu za opoziv načelnika mora potpisati jedna trećina odbornika ili 30 odsto građana sa biračkog spiska. Srna