SARAJEVO, Investicije u BiH u prvom kvartalu ove godine veće su za 114 odsto u odnosu na isti period lani, izjavio je direktor Agencije za unapređenje stranih investicija /Fipa/ u BiH Gordan Milinić i dodao da se takav trend očekuje i u budućnosti.
Govoreći o prezentaciji “Projekta energetske efikasnosti primjenom kogeneracije iz biomase”, koja se održava u Sarajevu, Milinić je pojasnio da je riječ o skupu koji ima za cilj povećanje investicija u BiH, a time i otvaranje novih radnih mjesta i poboljšanje ekonomske situacije u zemlji.
“Očekujemo mnogo od ovog projekta. Riječ je o 150.000.000 evra koji bi trebalo da budu uloženi u 40 opština u BiH”, naglasio je Milinić i dodao da postoji velika zainteresovanost lokalnih zajednica za ovaj projekat jer bi svaka od njih na osnovu biznis plana trebalo da zarađuje milion evra godišnje i zaposli 25 novih radnika.
Direktor kompanije “Alfa invest” iz Sarajeva Zdravko Aćimović naveo je da je danas u Sarajevu okupljeno više italijanskih kompanija koje su spremne da investiraju u BiH.
“Ovom tehnologijom se upotrebljava otpadno drvo bilo koje kalorične vrijednosti, a postiže se najveći energetski učinak”, kaže Aćimović.
Prema njegovim riječima, u BiH postoji mnogo pasivnih opština koje imaju potrebu za energetskom efikasnošću i ostvarivanjem određenih finansijskih prihoda, kroz proizvodnju i struje i toplotne energije u isto vrijeme.
Aćimović je dodao da bi primjenom ove tehnologije struja bila sprovedena u električnu mrežu, a toplotna energija korištena za grijanje određenih kapaciteta kao što su industrijski pogoni, bolnice i drugo, te da za razliku od drugih tehnologija, ona troši gotovo 50 odsto manje drvene sječke kao energenta.
“Ovdje su načelnici 60 opština, a pozvali smo i bankare i finansijske institucije koje će biti uvezane sa finansijskim institucijama iz inostranstva, tako da bi do kraja godine trebalo da bude gotova projektna dokumentacija”, istakao je Aćimović.
Načelnik opštine Bratunac Nedeljko Mlađenović rekao je da je ovaj projekat “pogodak” za mnoge opštine u BiH, pa i za Bratunac jer je ova opština i ranije imala ideju da koristi obnovljive izvore energije za proizvodnju električne energije, odnosno za centralno grijanje.
“Stvorili smo već preduslove, donesene su sve skupštinske odluke, urađena je potrebna dokumentacija, a imamo i jednu fabriku, češkog investitora koji proizvodi sječku – sirovinu za proizvodnju električne i toplotne energije”, naglasio je Mlađenović.
On je izrazio nadu da će potencijalni investitori biti zainteresovani za ovu opštinu, ili putem javno-privatnog partnerstva ili putem njihovog direktnog investiranja, čime bi osim ekonomske koristi bili riješeni i određeni problemi građana Bratunca. Srna