BANJALUKA, Institucije u nadležnosti Ministarstva prosvjete i kulture RS stvorile su obaveze veće od raspoloživog budžeta za najmanje 6,5 miliona maraka.
Navedeno je to u izvještaju o reviziji finansijskih izvještaja Ministarstva prosvjete i kulture RS za 2015. godinu koji je uradila Glavna služba za reviziju javnog sektora RS.
Revizori su ovom resoru dali mišljenje sa rezervom jer obaveze nije iskazao u skladu sa zakonom.
– Ministarstvo prosvjete i njegovi budžetski korisnici su nakon 28. februara 2015. godine izmirili obaveze koje se odnose na 2014. u iznosu od 3,7 miliona KM. Plaćanje tih obaveza nije planirano i zbog toga izvršenje budžeta nije prezentovano objektivno – ocijenili su revizori.
Osim toga, Ministarstvo pojedinim institucijama osnovnog i srednjeg obrazovanja, kao i kulture nije stavilo na raspolaganje novac za bruto naknade troškova i ostalih ličnih primanja zaposlenih iako su im odobrena.
U Ministarstvu prosvjete i institucijama iz njegovog resora nisu evidentirali obaveze i rashode u iznosu od najmanje 5,35 miliona maraka.
– Od ukupno ostvarenih obaveza u iznosu od 19,98 miliona, iskazano je 14,62 miliona na teret rashoda u prošloj godini, a neevidentirano je ostalo 5,35 miliona obaveza. Dugovi koji nisu evidentirani realno nisu ni mogli biti izmireni do isteka roka za pripremu i prezentaciju finansijskih izvještaja, odnosno do kraja februara ove godine – zaključili su revizori.
U Ministarstvu prosvjete kažu da se neevidentirane obaveze od 5,35 miliona KM odnose na obaveze prema dobavljačima iz prošle i ranijih godina, kao i naknade za prevoz radnika i predsjednika sindikata.
– Obaveze nisu evidentirane jer je bilo izvjesno da će sredstva do momenta zatvaranja glavne knjige trezora biti stavljena na raspolaganje, ali isplata je prolongirana za nekoliko mjeseci – rekli su u Ministarstvu.
Sudski sporovi
Ministarstvo prosvjete je uz finansijske izvještaje revizorima dostavilo i pregled sudskih sporova za sve institucije. Iz njih se vidi da se zbog neplaćenih obaveza prema zaposlenima i obaveza iz poslovanja protiv institucija vodi znatan broj sudskih sporova u vrijednosti oko 40 miliona KM. Poljoprivredna škola je objelodanila i da je udruženje građana “NGO Krajina” podnijelo tužbu protiv grada Banjaluka, Zavoda za izgradnju Banjaluka i te škole u vrijednosti od 28,6 miliona KM. Glas Srpske