SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH odlučiće danas o zahtjevu Savjeta ministara BiH da po hitnom postupku bude razmatran Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH.
Savjet ministara BiH kao predlagač traži da ovaj zakon bude razmatran po hitnom postupku s ciljem poštivanja preuzetih ugovornih obaveza i obezbjeđenja potrebnih sredstava za uredno servisiranje po ugovorima o zajmu sa EBRD-om za dovršetak započetih projekata u vezi sa izgradnjom putne infrastrukture u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
U sporazumima kojima se finansira izgradnja putne infrastrukture ugovorene su klauzule kojima se BiH obavezala da će biti povećane akcize na naftne derivate što će predstavljati uslov za efikasnost ovih kredita.
Iz tog razloga, ovi kreditni sporazumi ne mogu postati operativni dok ova obaveza ne bude izvršena.
Povećanjem akciza obezbjeđuje se dugoročna održivost javnih preduzeća koja se bave izgradnjom putne infrastrukture i ublažavaju rizici po budžete entitetskih vlada.
Poslanici bi trebalo da odluče i o zahtjevima Savjeta ministara BiH da po hitnom postupku budu razmatrani i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda.
Obrazloženje predlagača da i ova dva zakona budu razmatrana po hitnom postupku jeste to što su sva tri ova zakona međusovno uslovljena i trebaju da stupe na snagu i počnu da se primjenjuju u isto vrijeme.
Na dnevnom redu sjednice u prvom čitanju je Prijedlog zakona o volonterskim aktivnostima koje organizuju udruženja i fondacije, crkve i vjerske zajednice i institucije BiH.
Predstavnici stranaka iz Republike Srpske su na sjednici Ustavnopravne komisije glasali protiv ovog prijedloga zakona, ističući da je ovo pitanje u nadležnosti entiteta.
Stav Vlade Republike Srpske je da je ovaj zakon nepotreban na nivou BiH, jer Srpska i Federacija BiH /FBiH/ imaju zakon kojim uređuju pitanje volontiranja.
Vlada Republike Srpske dostavila je Savjetu ministara BiH mišljenje da je sporan ustavni osnov za Prijedlog zakona o volonterskim aktivnostima koje organizuju udruženja i fondacije, crkve, vjerske zajednice i institucije BiH.
U dopisu Vlade Republike Srpske, koji je potpisala premijer Željka Cvijanović, navodi se stav da je volontiranje u institucijama BiH jedan od načina nezakonitog angažovanja lica i da će stvoriti dodatne troškove, budući da su predloženim zakonom predviđene naknade za ovaj vid angažmana.
Ističući da je pitanje volontiranja u Republici Srpskoj kvalitetno riješeno zakonom, Vlada Srpske upozorava da u prijedlogu zakona o volontiranju na nivou BiH postoji više kontradiktornosti, poput one da provođenje zakona ne zahtijeva dodatna sredstva iako su predviđene naknade za volonterski rad.
Republika Srpska usvojila je 2008. godine zakon o volontiranju, dok je FBiH to učinila 2012. godine.
Na sjednici će biti razmatrana Informacija o provođenju Okvirnog sporazuma između Razvojne banke Savjeta Evrope i BiH u vezi sa Regionalnim programom za stambeno zbrinjavanje s obrazloženjem.
Biće riječi i o Izvještaju o zaštiti ličnih podataka u BiH za prošlu godinu i Godišnjem konsilodovanom izvještaju o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole za 2015. godinu.
Na dnevnom redu su i Izvještaj o stanju iseljeništva, Informacija o stanju i pojavama vršnjačkog nasilja i nasilja među djecom u BiH i Informacija o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće budžetske rezerve u prošloj godini.
Poslanici će se izjasniti o utvrđivanju novog roka za dostavljanje Izvještaja Ustavnoprave komisije o Prijedlogu zakona o parničnom postupku pred Sudom BiH.
Početak sjednice zakazan je za 10.00 časova. Srna