BEOGRAD, Glavni adut države Srbije u otkrivanju stanodavaca koji ne plaćaju porez na izdavanje svojih nekretnina biće podaci sa popisa, saznaje Blic.
Ti podaci, prikupljeni na terenu tokom posljednjeg popisa stanovništva 2011. godine koji je sproveo Republički zavod za statistiku Srbije, ukrstiće se sa podacima Poreske uprave Srbije u postupku naplate poreza na imovinu.
Konačno, ova baza biće dopunjena podacima prikupljenim u akciji koju priprema Poreska uprava Srbije, a koja uskoro počinje distribuiranjem flajera po zgradama. Cilj je da se podstaknu građani i skupštine stanara da prijave stanodavce koji ne plaćaju porez na osnovu izdavanja nekretnina.
Prema saznanjima Blica, Srbija očekuje da se na ovaj način 10.000 rentijera preseli iz sive zone u legalnu.
Prema posljednjem popisu stanovništva, u Srbiji ima 122.530, a u Beogradu oko 40.000 stanova čiji su vlasnici naveli da ih izdaju u zakup. Najveći dio njih to čini bez pismenog ugovora, odnosno ne plaća porez.
Uz ovaj broj, u popisu je evidentirano i 136.949 stanova, od toga 33.915 u Beogradu, gdje navodno stanuju rođaci vlasnika, objašnjava sagovornik Blica iz vlade.
On dodaje da će na provjeri ovih podataka biti uključene još neke državne službe, a po potrebi i MUP Srbije, kao i njihove baze podataka, a sva saznanja slivaće se u nadležne Poreske uprave.
Stručnjaci smatraju da nije normalno da se ne plaća porez na rentiranje stanova. S druge strane, stanodavci upozoravaju da represija nije način da se utjera porez.
Stopa od 20 odsto previsoka je. Uz to, neplaćeni računi knjiže se nama, pa nam izvršitelji oduzimaju imovinu, navodi Dragan Cvjetićanin, predsjednik Udruženja stanodavaca Srbije. Blic