LONDON, Milijarder koji je 1992. zgrnuo bogatstvo tako što je špekulacijama na tržištu oborio funtu, sada je zaradio na kupovini zlata.
Kad god se Velikoj Britaniji nešto važno dogodi – Džordž Soros dobije. Milijarder, koji je na „crnu srijedu” 1992. godine zgrnuo bogatstvo na slabljenju funte, zaradio je, čini se, i na bregzitu.
Iako je uoči referenduma upozoravao britansku javnost da će glas za odlazak izazvati veće i mnogo opasnije slabljenje britanske valute nego što je to bilo crne srijede 1992. godine, Soros u svojim poslovnim operacijama, izgleda, nije računao da će Britanija ostati u Evropskoj uniji.
Naprotiv, mediji su pisali kako je, uoči 23. juna prodavao akcije i kupovao zlato. Da su Britanci odlučili da ostanu, Soros bi izgubio. Ovako je ponovo zaradio. Jer, samo dan nakon britanskog referenduma, cijena zlata je skočila na najveći nivo u posljednje dvije godine.
Šta je to Soros znao što mi nismo znali i što nisu mogli da predvide mnogi investitori širom svijeta, koji su minulih dana izgubili novac?
Svojevremeno, 1992. godine, Soros je iskoristio slabost sistema. Kada je vidio pod kakvim se pritiskom nalazi britanska vlada, djelimično i zbog lošeg stanja državne kase, zajedno s nekolicinom drugih investitora prikupio je velike količine novca kako bi ciljano oslabio funtu.
Ogromnu sumu novca počeo je da menja za nemačku marku i francuski franak. Britanska centralna banka odmah je reagovala intervencijama na tržištu i počela da kupuje funtu, kako bi stabilizovala kurs.
Tog 16. septembra 1992. britanska kamatna stopa na dužničke papire povećana je sa 10 na 12 odsto, kako bi se investitori „namamili” da ulažu u funtu. Međutim, Soros je čekao. Samo nekoliko sati kasnije kamata je povećana čak na 15 odsto.
Soros i špekulanti ni na tu ponudu nisu pristali. U 19 sati tog dana britanski ministar finansija objavio je da zemlja istupa iz Evropskog monetarnog sistema. Bio je to dan kada je Džordž Soros zaradio milijardu dolara i postao legenda, a koji se u istoriji Velike Britanije zove „crna srijeda”. Politika