BEOGRAD, Bankarski sektor u Srbiji se već nekoliko godina nalazi u fazi hibernacije zbog pada kreditne aktivnosti, a ni protekle godine nisu zabilježene značajnije promjene u poslovanju, izjavio je danas finansijski analitičar Nenad Gujaničić.
Gujaničić je, na predstavljanju publikacije Finansije top 2015/2016, magazina “Biznis i finansije”, kazao da je kreditna aktivnost banaka u Srbiji ista već dvije, tri godine, a da je jedan od glavnih problema bankarskog sektora loši krediti u čijem rješavanju se nije mnogo odmaklo.
On je naveo da u tome nisu napravljeni ozbiljniji pomaci i sve dok se to pitanje ne riješi, neće biti pomaka u rastu kreditne aktivnosti.
Kako je dodao, krajnji rezultat banaka značajno je uvećan, ali je daleko ispod zadovoljavajućih prinosa u odnosu na angažovani kapital i aktivu.
Banke su u prošloj godini imale ukupnu dobit od 7,5 milijardi dinara.
Kako je kazao, taj rezultat donosi prinos na kapital od svega 1,2 odsto, čime nijedan akcionar tih banaka ne može biti zadovoljan.
“Krajnji rezultat bankarskog sektora u iznosu od 7,5 milijardi dinara bio je 3,2 puta bolji u odnosu na 2014. godinu, ali je daleko ispod zadovoljavajućih prinosa u odnosu na angažovani kapital i aktivu. Tržište osiguranja zabilježilo je rast ukupne premije od preko 13 odsto, što je najbolji rezultat nakon 2007. godine, ali je u 2015. ukupna premija učestovala u BDP Srbije sa svega oko dva odsto, što je gotovo istovetan pokazatelj još od 2005. godine”, rečeno je na konferenciji.
Banka Intesa je po visini aktive i dobiti u 2015. prva na rang listi banaka, dok je u sektoru osiguranja, u prethodnoj godini najveće tržišno učešće po visini premije ostvarilo Dunav osiguranje.
Prvu poziciju među pet najvećih banaka u Srbiji po visini aktive u 2015. godini, na osnovu podataka Narodne banke Srbije, zauzima Banca Intesa, sa učešćem u ukupnoj aktivi od 16 odsto.
Slijede je Komercijalna banka, UniCredit banka, Raiffeisen banka i Societe Generale banka.
Banka Intesa je na prvom mjestu i po dobiti u apsolutnom iznosu, sa bruto dobitkom od preko 8,5 milijardi dinara u 2015. godini.
Mada je likvidnost bankarskog sektora na kraju 2015. godine bila za 8,2 odsto veća u odnosu na kraj 2014. godine, ukupan plasman kredita u iznosu od 1.658,8 milijardi bio je neznatno veći u odnosu na početak godine, naveo je Gujaničić.
Govoreći pojedinačno o bankama, Gujanicić je kazao da je najveća državna banka, Komercijalna, ostvarila u prošloj godini gubitak, i to poslije godine u kojoj je imala veliki dobitak.
On je ukazao i na kredibilitet finansijskih izveštaja koji, kako je naveo, nisu na visokom nivou. Tanjug