BERLIN, Investitori sve više traže obveznice jer upumpavanje novca centralnih banaka nije uspjelo da podstakne ekonomiju.
Cijene na globalnom obvezničkom tržištu nikad nisu bile više, a time i prinosi niži, što je, po mišljenju analitičara, poruka tržišta kako podsticaji centralnih banaka ne uspjevaju da ostvare svoj cilj.
Prošle nedjelje prinosi na 10-godišnju njemačku obveznicu (Bund) i 30-godišnju švajcarsku obveznicu po prvi put u istoriji zaronili su u negativno područje.
Drugim riječima, investitori su spremni da plate da bi Njemačkoj i Švajcarskoj pozajmili svoj novac i to na rok od tri decenije. U petak se prinos na Bund podigao na 0,015 odsto.
Trend pada prinosa sledila je i američka državna 10-godišnja obveznica, pa se prinos na taj dužnički vrijednosni papir spustio sve do 1,51 procenata. To je prilično blizu rekordno niskom prinosu od 1,39 odsto postignutom 2012. godine.
Iza pada prinosa kriju se centralne banke čija politika upumpavanja enormnih količina novca na finansijsko tržište nije uspjela da podigne ekonomski rast i inflaciju, kaže za CNBC George Goncalves, analitičar japanske banke Nomura.
“Možda te politike nisu efikasne. Ta nova tema, koja sve više raste tokom ove godine, glasi: ti momci ne mogu generisati rast i pomoći svjetskoj ekonomiji. Moram kupovati obveznice”, istakao je Goncalves u razgovoru za američki medij.
Uz britanski referendum o ostanku u članstvu u Evropskoj uniji, inostrani analitičari naglašavaju kako su potezi centralnih banaka sami po sebi postali faktor straha.
Tako je američki Fed prošle nedjelje dijelom prouzrokovao pad prinosa nakon poruke kako bi tokom ove godine možda mogao podići kamatne stope samo jednom.
Mark Luschini, glavni investicioni strateg u Janney Montgomery, tumači kako je tom porukom tržište ostalo zbunjeno.
“Još do prije dvije nedjelje pripremali su tržište na podizanje kamatnih stopa”, tvrdi Luschini. B92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Odnedavno i u FBiH…