BEOGRAD, Gradonačelnik Siniša Mali za kinesku nacionalnu televiziju najavio izgradnju industrijskog parka u srpskoj prestonici.
Narednih dana tek će se svoditi investicioni bilans posjete kineskog predsjednika Si Đinpinga, a šta će biti jedna od najvećih kineskih investicija u Beogradu, otkrio je juče gradonačelnik Siniša Mali.
Prvi čovjek Beograda, koji posljednjih nedjelja vješto izbjegava srpske novinare, za kinesku „Čajna central televižn” otkrio je koji će to veliki poslovi danas biti sklopljeni.
Kako prenosi „Čajna dejli”, Siniša Mali najavio je da će dvije zemlje potpisati sporazum vrijedan 500 miliona evra. Kako Mali navodi, riječ je o ulaganju u beogradsku kanalizaciju. Takođe, jedna kineska kompanija gradiće industrijski park u Beogradu, naveo je gradonačelnik Beograda. Ime investitora nije otkrio.
Kinezi sa Srbijom imaju ozbiljne poslovne planove. „Politika” je već pisala da je kineska kompanija, specijalizovana za lučke poslove, zainteresovana da u blizini mosta „Mihajlo Pupin” izgradi stratešku luku na Dunavu.
Kako može da se čuje, investicija je vrijedna 300 miliona evra. Kinezi su se na ovaj potez odlučili nakon što su pregovori o kupovini Luke „Dunav” u Pančevu propali. Prema pisanju medija, ova kompanija je u vlasništvu biznismena Predraga Rankovića Peconija.
Za projekat izgradnje potpuno nove luke na Dunavu studija izvodljivosti je već završena, a očekuje se da tokom aktuelne posjete kineskog predsjednika bude potpisan i memorandum o razumjevanju. Istina, ovakvi memorandumi po svojoj pravnoj formi nisu obavezujući.
Takođe, „Politika” je već pisala da je „Benk of čajna” zainteresovana da uđe na srpsko tržište, dok je Kineska razvojna banka sprema da podrži neke investicione projekte. Prema pisanju medija, narednih dana biće potpisano više od 20 međudržavnih sporazuma, a najviše njih biće iz oblasti građevinarstva i infrastrukture.
Očekuje se i da bude osnovan i zajednički centar za infrastrukturu. Tema razgovora biće i dionica Surčin–Obrenovac koja će spojiti Koridore 10 i 11, ali i modernizacija pruge Beograd–Budimpešta. Biće formirana i zajednička srpsko-kineska poslovna komora.
Odgovor na pitanje koji je strateški interes Kine da ulaže novac u malu zemlju kao što je Srbija, daje i samo letimičan pogled na kineske medije. Uz to, i politika zvaničnog Pekinga je da proizvodnju, koja je prekomjerna, izmjesti van granica Kine.
Tako Denis Depouks, zamjenik predsednika konsultantske kuće „Roland Berger stratedži” za Aziju, kaže da je Srbija centralno mjesto za kineske investicije u regionu.
Srbija je sebe pozicionirala kao destinaciju sa najnižim troškovima radne snage u Evropi, ali u kojoj se mogu naći radnici sa modernim tehničkim vještinama, rekao je Depouks.
U okviru projekta „Jedan pojas, jedan put“, kako se naziva saradnja Kine sa 16 zemalja centralne i istočne Evrope za ovaj region izdvojeno je 13 milijardi dolara. Preko ovog megaprojekta, koga još nazivaju i „Novi put svile“, za Srbiju je, prema dosadašnjim najavama, izdvojeno 1,5 milijardi dolara.
Da se aktivnosti Kine u istočnoj Evropi intenziviraju, pokazuje i činjenica da je prije tri mjeseca kineski predsjednik posjetio i Češku.
Ovaj put tokom koga će, Srbije, Đinping posjetiti i Poljsku i Uzbekistan, ima i političku dimenziju. To pokazuje činjenica da će se tokom samita Šangajske organizacije za saradnju u Uzbekistanu sastati i sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom.
Prema riječima Dragane Mitrović, profesorke Fakulteta političkih nauka, posjeta kineskog predsjednika, imaće veći politički, nego ekonomski značaj. Prije svega jer će se zaključiti Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu.
– I kada je sadržaj posete ekonomska saradnja, kao u slučaju modernizacije pruge Beograd–Budimpešta, ona ima značajnu političku konotaciju. Pre svega zbog protivljenja Brisela poslovnoj praksi koja je ovde primenjena. Kao i u slučaju „Južnog toka”, insistira se do tančina, pa i preko toga, na poštovanju poslovnih propisa koji važe na teritoriji EU, ali je mađarska strana pokazala daleko više političke neosetljivosti na pritiske iz Brisela, no što je bio slučaj sa Bugarskom – objašnjava profesorka Mitrović zbog čega bi zvanični Brisel mogao da „podigne obrve” kada je o kineskim ulaganjima riječ.
Uostalom, jedna kineska poslovica možda najbolje opisuje političku situaciju u kojoj će se Srbija naći nakon ove posjete: „Novac ponekad uklanja neprilike, ali ih i stvara”. Politika online