NJUJORK, Interpol i UNEP /Program UN za okolinu/ upozoravaju da je ekološki ili “zeleni kriminal” koštao svjetsku ekonomiju 258 milijardi dolara.
Skoro polovina tih kriminalnih djela može se pripisati ilegalnoj sječi šuma, a oko četiri milijarde dolara štete načinjeno je protivzakonitim uklanjanjem električnog otpada.
Broj ekoloških zločina raste zabrinjavajućom brzinom, upozorava šef Interpola Jirgen Stok i ističe da “složenost kriminalnih namjera” zahtijeva sveobuhvatan odgovor.
Pobunjeničke organizacije i teroristi iz Afrike finansiraju se ilegalnom trgovinom slonovskim kostima – u proteklih deset godina samo u Tanzaniji svake godine ubiju oko 3.000 slonova.
Eksploatacija zlata koristi se za “pranje novca” u Kolumbiji, a u ekološki kriminal ubraja se i ilegalno ribarenje kao i ilegalna trgovina sirovinama.
Ekološki kriminal nalazi se na četvrtom mjestu kriminalnih djelovanja, odmah iza trgovine drogama, falsifikatima i trgovine ljudima.
UN i UNEP u izvještaju upozoravaju da slaba državna pravosuđa i nedovoljno plaćene bezbjednosne snage pogođenih zemalja omogućavaju kriminalne mreže koje djeluju po cijelom svijetu. Srna