SARAJEVO, Konsultantsko tržište u BiH je relativno nerazvijeno, tako da je menadžmenta konsaltinga, odnosno poslovno savjetovanje veoma malo zastupljeno, izjavio je danas u Sarajevu voditelj Programa savjetovanja za mala i srednja preduzeća Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ Zihnija Hasović.
“U BiH postoje specijalisti-konsultanti koji imaju kompetencije u određenim oblastima, tako da zbog nerazvijenosti pojedinci nastoje da prikažu da vladaju mnogim znanjima i nude usluge u kojima nisu specijalisti”, rekao je Hasović na dvodnevnoj obuci pod nazivom “Započni konsultantski biznis”.
Prema njegovim riječima, EBRD pokušava da razvije ovo tržište tako što organizuje seminare na kojima angažuje iskusne konsultante, koji su već prošli “konsultantski put” i koji mogu objasniti preduzetnicima koji su tek osnovali firmu s kojim problemima će se susresti, kako ih mogu izbjeći, kako lakše doći do posla, te kako ga naplatiti.
Hasović je rekao da se EBRD-ov Program savjetovanja za mala i srednja preduzeća finansira iz predpristupnih fondova EU, te da je njegova vrijednost dva miliona evra.
Fuad Strik, direktor firme “Strik konsalting” rekao je da je konsultantski biznis u tržišnim ekonomijama bitan, u smislu pomoći, posebno malim i srednjim preduzećima, u njihovom nastupu na tržištu, te razvoju poslovanja.
Kada je riječ o konsultantskom biznisu, tržište BiH, kaže on, nije baš razvijeno, jer ni ekonomija zemlje nije dovoljno razvijena tako da se konsultanti u BiH “bore” sa nerazumijevanje njihove uloge i relativno teškim načinom da nađu posla.
“Takođe, konsultanti u BiH, kada rade u privatnom sektoru, imaju problem naplate svojih usluga”, istakao je Strik, koji je i predavač na ovom seminaru.
On je dodao da se samo profesionalnošću i potpuno pruženom uslugom klijentima može izbjeći pomenuti problem naplate.
Obuku je organizovala Spoljnotrgovinska komora BiH u saradnji sa EBRD-om. Srna