LONDON, Novac je najčešći razlog većine sukoba, što nije izuzetak ni u slučaju referenduma koji treba da ponudi odgovor da li će Britanija ostati u EU, kažu analitičari
Uoči referenduma o članstvu Britanije u EU, zakazanom za 23. jun, britanski glasači su zatrpani nizom statističkih podataka i činjenica koje objavljuju zagovornici i protivnici Bregzita, prenosi agencija Frans pres.
Kada je riječ o doprinosu Velike Britanije budžetu EU, pristalice Bregzita tvrde da je riječ o cifri od 350 miliona funti (455 miliona evra) nedjeljno, što je, kako navodi AFP, zapravo bruto cifra koja ne obuhvata povraćaj koji je 1984. godine izdejstvovala britanska premijerka Margaret Tačer.
Kada se izuzme ovaj povraćaj, ta cifra iznosi 280 miliona funti nedjeljno prema podacima iz 2014. godine, tvrdi profesor Evropskog instituta pri Londonskoj školi za ekonomiju Ian Beg, u studiji pod nazivom “Koliko Britanija zaista plaća EU?”
U prošloj godini, doprinos Velike Britanije budžetu EU je procjenjen na 17,8 milijardi funti, ili 12,9 milijardi funti nakon povraćaja dijela sredstava, prema jednom dokumentu iz britanskog parlamenta.
U zamjenu za taj doprinos, Britanija dobija subvencije od oko šest milijardi funti, uglavnom za poljoprivredni sektor i naučna istraživanja.
U slučaju da izađe iz EU, Britanija će, prema protivnicima Bregzita, ostati bez ovih subvencija, dok pristalice Bregzita tvrde da će to omogućiti bolju preraspodelu sredstava britanskih poreskih obveznika, jer će njima direktno upravljati vlada.
EU je najveći trgovinski partner Britanije, a u 2015. godini oko 44 odsto britanskog izvoza je otišlo put drugih članica EU, iz kojih je, kako navodi AFP, uvezeno 53 odsto proizvoda, prema podacima britanske vlade.
Tri miliona radnih mjesta je direktno ili indirektno povezano sa trgovinom sa drugim članicama Unije, saopštila je nedavno vlada u Londonu. Tanjug