BANJALUKA, Fizički obim ukupne industrijske proizvodnje u RS u prošloj godini rastao je po stopi od 2,7 odsto u odnosu na godinu ranije, što ekonomisti ocjenjuju apsolutno nedovoljnim za značajniji napredak.
Podaci iz Informacije o stanju u oblasti prerađivačke industrije za prošlu godinu, koju je juče usvojila Vlada RS, pokazuju da je proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, osim mašina, zabilježila rast od šest odsto, proizvodnja kože i proizvoda od kože rasla je po stopi od 3,2 odsto, dok je proizvodnja baznih metala porasla za pet odsto, a proizvodnja namještaja 2,9 odsto, te proizvodnja proizvoda od gume i plastičnih masa veća je za 12,3 odsto.
Prema podacima iz ove informacije, broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji u prošloj godini iznosio je 34.520 i veći je za 2,6 odsto, ili za 969 zaposlenih u odnosu na 2014. godinu.
Posmatrano po strukturi, metalska industrija zapošljavala je 11.156, drvna 9.161, zatim tekstil, koža i obuća 11.067 radnika, a proizvodnja papira 667 radnika.
Dalje, proizvodnja hemikalija zapošljavala je 656, štampanje i umnožavanje snimljenih zapisa 526 radnika, dok je proizvodnja proizvoda od gume i plastike imala 1.330, a ostala prerađivačka industrija 306 radnika.
U informaciji se navodi da je iz posmatranih oblasti prerađivačke industrije, Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge završne račune na dan 31. decembra prošle godine, predalo ukupno 1.240 privrednih društava.
“Ukupan prihod ostvaren u prošloj godini iznosio je 2,07 milijardi KM, i u odnosu na 2014. godinu, veći je za 5,46 odsto, dok je neto dobit u prerađivačkoj industriji u prošloj godini iznosila 153,95 miliona KM i veća je za 10,82 odsto u odnosu na 2014. godinu”, precizirano je u ovoj informaciji.
Još je navedeno da su privredna društva iz oblasti prerađivačke industrije u prošloj godini ostvarila izvoz u vrijednosti od 2,21 milijardu KM, što je manje za 4,1 odsto u odnosu na 2014. godinu, dok je u isto vrijeme uvoz prerađivačke industrije manji za 7,3 odsto.
“Pokrivenost uvoza izvozom prerađivačke industrije u 2015. godini iznosila je 66,3 odsto i veća je za 2,3 procentna poena u odnosu na 2014. godinu”, navedeno je u informaciji.
Predrag Duduković, član Udruženja ekonomista RS – SWOT, rekao je da prerađivačka industija RS zaista bilježi rast, ali da, ako posmatramo domaću prerađivačku industriju u odnosu na prerađivačku industriju u Evropskoj uniji, vidimo da su plate ovdje 6,7 puta niže.
“To znači da je produktivnost rada u prerađivačkoj industriji u RS skoro sedam puta niža nego u EU. To je vrlo bitan pokazatelj gdje se nalazi naša prerađivačka industrija”, rekao je Duduković.
Naglašava da, ako poredimo samo taj pokazatelj, rast prerađivačke industrije od 2,7 odsto je apsolutno nedovoljan za nešto značajnije u kompletnoj industriji u RS.
Pored toga, istakao je da prerađivačka industrija u RS učestvuje u najmanjem procentu u bruto domaćem proizvodu (BDP), sa vrlo niskom bazom.
“Kada bismo imali takav rast u nekim drugim oblastima, kao što je informatička oblast, gdje je velika produktivnosti i koja učestvuje u mnogo većem procentu u BDP-u, onda bi to bilo nešto značajno. Međutim, rast od 2,7 odsto u prerađivačkoj industriji, koja je na vrlo niskoj bazi, vrlo nerazvijena i sa vrlo malom produktivnošću, prosto nije dovoljan”, zaključio je Duduković. Nezavisne novine