SARAJEVO, Optimizam njemačkih kompanija koje posluju u BiH porastao je na najviši nivo u posljednjih nekoliko godina i u takvom raspoloženju očekuju bolje poslovne rezultate i više investicija u ovoj godini.
Analiza Predstavništva njemačke privrede u BiH pokazala je da njeni članovi s optimizmom gledaju u budućnost, kada je riječ o poslovanju u BiH, iako trenutnu situaciju u zemlji, kao i u prošlogodišnjem istraživanju, više od dvije trećine ispitanika ocjenjuje kao lošu. Tako 39 odsto ispitanika očekuje da će 2016. biti bolja od prethodne godine, a svaka druga kompanija se nada stabilnom razvoju privrede.
Pogoršanje očekuje devet odsto ispitanika, što je za procenat manje od prošle, ali drastično manje od 2014. godine, kada je čak 41 odsto ispitanika očekivalo pogoršanje situacije.
– Ukupno gledano, ovo je najoptimističniji rezultat od 2009. godine. Ova ocjena ukazuje na to da privrednici vide poboljšanje sveukupnog ekonomskog razvoja u odnosu na prethodnu godinu, kada je samo 22 odsto ispitanika očekivalo bolju situaciju – istakli su u Predstavništvu njemačke privrede u BiH.
Istraživanje je pokazalo da 82 odsto ispitanika u tekućoj godini očekuje bolji poslovni razvoj vlastite kompanije nego u prethodnoj. To je značajan napredak u odnosu na prethodnu godinu, kada je takva očekivanja imalo 64 odsto privrednika.
– Ovim rezultatom kompanije jasno pokazuju optimizam, što je takođe najbolji rezultat od 2009. godine – kažu autori istraživanja.
Privrednici su pokazali optimizam i u pogledu investicija, koje važe kao bitno mjerilo za privredna kretanja. Na povećanje investicija u ovoj godini računa 54 odsto ispitanika, dok će isti nivo ulaganja zadržati njih 38 odsto.
– To znači da skoro svi ispitanici, odnosno 92 odsto njih, planiraju dalje investirati. To se može tumačiti kao važan signal – ističu u Predstavništvu njemačke privrede u BiH.
Sličan trend zabilježen je i u vezi sa zapošljavanjem, jer povećanje broja radnika planira 54 odsto privrednika, što je dva procenta više nego u prethodnoj godini i najoptimističniji rezultat od 2009. godine. Njemački privrednici optimistični su i u pogledu rasta prometa i izvoza.
– Pola kompanija računa sa povećanjem izvoza, dok druga polovina očekuje da će obim izvoza ostati nepromijenjen. Tako je 2016. prva godina od 2009. u kojoj nijedna kompanija nije navela da očekuje pad izvoznih aktivnosti. Zanimljivo je da 78 odsto ispitanika izlazak na njemačko tržište smatra bitnim ili veoma bitnim – navode u Predstavništvu njemačke privrede.
Stav njemačkih privrednika je izuzetno važan, jer dolaze iz najjače evropske ekonomije, a Njemačka je i jedan od najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera BiH. Član Udruženja ekonomista RS – SWOT Predrag Duduković kaže da se pozitivne prognoze privrednika odnose, prije svega, na velika očekivanja od reformske agende.
– Ozbiljne strane firme smatraju da će parafi političara na važna dokumenta koja se tiču privrede biti ispoštovani i vjerujem da bi privredni rast, ukoliko bude sprovođena reformska agenda, trebalo da bude osjetniji – kaže Duduković.
Uprkos izazovima BiH bi i dalje 80 odsto ispitanih kompanija opet izabralo kao lokaciju za poslovanje.
Radna snaga
Trećina ispitanika smatra da tržište rada BiH može pokriti potrebe njihovog preduzeća za stručnom radnom snagom u rasponu od 80 do 100 odsto. Svaki četvrti ispitanik ističe da domaće tržište rada može pokriti potrebu za stručnom radnom snagom do 40 odsto, što se, kako je istaknuto, može tumačiti kao jasan nedostatak obrazovnog sistema. Glas Srpske
Glavni faktori nezadovoljstva
– efekti borbe protiv korupcije i kriminala
– politička, pravna i socijalna sigurnost
– transparentnost javnih nabavki
– pristup javnim podsticajnim sredstvima EU
Glavni faktori zadovoljstva
– produktivnost i zalaganje radnika
– kvalifikacija radnika
– akademsko obrazovanje
– perspektiva za članstvo u EU
– kvalitet i raspoloživost lokalnih dobavljača