BEOGRAD, Srbiji je povećan rejting iz pozicije visokorizične države u status zemlje umjerenog rizika, objavljeno je u petak u Beogradu na temelju boniteta koji je odredila bonitetska kompanija Dun & Bradstreet (D&B).
Kako je saopšteno iz D&B, rejting Srbiji povećan je iz visokorizične u zemlju umjerenog rizika na temelju brojnih “pozitivnih ekonomskih kretanja i političke stabilnosti”.
Procjenjeno je da će priliv izravnih inozemnih ulaganja u Srbiji biti oko dvije milijarde evra i to kao rezultat velikih privatizacija i investicija, uz ocjenu da značajna sredstva osiguravaju i državljani Srbije koji žive i rade u inostrastvu jer sudjeluju s oko 10 odsto u srbijanskom brutonacionalnom dohotku (BDP).
Prema ocjeni kompanija D&B, u istoj skupini po rejtingu i statusu zemlje umjerenog rizika u regiji su i Hrvatska, Bugarska, Mađarska, Makedonija i Albanija, te Italija, Cipar, Portugal i Turska.
Bolji rejting sa statusom blagog rizika imaju Slovenija, Poljska, Rumunjska, Latvija i Letonija, a među istočnoevropskim zemljama najbolje su ocjenjene Češka, Slovačka i Estonija i nalaze se u skupini država s niskim rizikom.
Na rejting listi u regiji najlošije je plasirana Bosna i Hercegovina, koju D & B označava kao zemlju vrlo visokog rizika.
Kompanija D & B Srbiju po indeksu koruptivnosti vidi na 71. mjestu u svijetu, uz ocjenu da bi se, unatoč značajnim koracima u borbi protiv korupcije, vlada u Beogradu trebala “više fokusirati sa pojedinačnih slučajeva na širu strategiju” kako bi se inostranim ulagačima “olakšala komunikacija s državnim institucijama pri podnošenju zahtjeva za licence, dozvole, pri plaćanju poreza i drugim poslovima”.
Bonitetska kuća Dun & Bradstreet (D&B) postoji više od 175 godina, a rejtinzi koje dodijeljuje nekoj državi ukazuju na rizik poslovanja u toj zemlji, efikasnost plaćanja ka inostranstvu, te na isplativost ulaganja. Fena