BANJALUKA, Isplata 55,5 miliona KM osiguranih depozita likvidirane Banke Srpske počeće u ponedjeljak, 23. maja, potvrdio je za poslovni portal CAPITAL.ba direktor Agencije za osiguranje depozita BiH Josip Nevjestić.
Isplata depozita za oko 14.100 deponenata vršiće se u svim filijalama Unikredit banke Banjaluka.
Nevjestić je istakao da obavještenja o početku isplate već danas šalju vlasnicima depozita.
„Sve je spremno. Pošte Srpske će u toku ove sedmice dostaviti pozive vlasnicima novca i krećemo sa isplatom. Jutros je potpisan nalog za prenos novca i očekujem da će isplata svih osiguranih depozita biti završena do kraja maja“, istakao je Nevjestić.
Kazao je da je zakonski rok za isplatu depozita 60 dana od dana oduzimanja dozvole, ali da vlasnici novca imaju rok pet godina da dođu po svoj novac.
„Vlasnici novca nemaju nikakvog razloga za zabrinutost i stvaranje gužvi na šalterima. Isplata novca će sigurno ići još efikasnije nego što je to bilo kada je Bobar banka likvidirana. Svi deponenti će dobiti svoj novac zajedno sa kamatom do dana oduzimanja dozvole“, naglasio je Nevjestić.
Isplata deponenata po abecednom redu
U Unikredit banci Banjaluka su potvrdili za CAPITAL da su spremni za 23. maj kako bi svi deponentni „Banke Srpske“ koji ostvaruju pravo na isplatu osiguranih depozita do 50.000 KM u što kraćem periodu uspjeli da ostvare svoje pravo na isplatu.
„Proces isplate odvijaće se prema abecednom redu u filijali Unikredit banke Banjaluka određenoj prema mjestu prebivališta klijenata. U svakoj od filijala posebno će biti označen prijemni info šalter, te označeno šaltersko mjesto namijenjeno deponentima Banke Srpske“, kazali su u Unikredit banci.
Dodali su da će se isplata po izboru deponenta vršiti u gotovini, prenosom novca na račun banke isplatioca ili neke druge banke. Isplata pravnim licima vršiće se prenosom sredstava na transakcioni račun koji pravno lice označi u zahtjevu.
Osim osiguranih, u Banci Srpske je zarobljeno i između 95 i 100 miliona KM depozita koji nisu osigurani i čija je isplata sporna s obzirom da će se oni isplaćivati u skladu sa raspoloživim novcem od naplate kredita i prodaje imovine banke.
Od toga je Ministarstvu finansija Republike Srpske i javnim preduzećima blokirano više od 57 miliona KM
Agencija za bankarstvo RS oduzela je Banci Srpske dozvolu za rad 11. maja i za likvidacionog upravnika imenovala Petra Mićić, koji je bio privremeni upravnik banke.
U Agenciji su istakli da je rješenje o oduzimanju dozvole za rad doneseno na prijedlog privremenog upravnika, te na osnovu pokazatelja koji ukazuju da je kapital banke negativan i da akcionari banke nisu, i pored više puta produžavanih rokova, obezbijedili povećanje kapitala banke do propisanog zakonskog minimuma.
CAPITAL: M. Čigoja
11 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nakon vise od 6 mjeseci ce ljudi dobiti svoj novac (osigurani). Ala se vlast za to vrijeme izlagala.
Pa dobro, ako si stedio, nisi ni racunao na taj novac…kao sto vidis kamate ce biti uracunate…A kad dobijes pare gledaj pa ih sad stavi u pavlovic banku, to bi bilo pametno 🙂
😀
Sta te briga kako se zove banka, gledaj da.je kamata sto veca i da iznos ne prelazi 50.000KM
Ne bih bio siguran da bi Agencija za osiguranje depozita mogla obestetiti deponente Nove banke.
Nista nije 100%sigurno, ali kad banka propadne nije izgubila sve, ostane joj “dosta imovine”.
Ako bi nova banka propala, koliko bi para trebalo?
AOD ima zakonski mogucnost podignuti premiju na 1%depozita bankama clanicama, a to je velika lova, a ima i standbay aranzman od 100miliona sa ebrd-om.
Najvaznija je da AOD vraca pare od bobar banke, vecinu je vratio, a vratice i od banke rs, a sve ce se slomiti preko javnih poduzeca i istalih drzavnih institucija.
U svakom slucaju zanimljivo razmisljanje?
Neminovnost je ukrupnjavanje bankarskog sektora. AOD ce u roku godinu dana da se namiri od aktive banke.
Nova banka je imala na kraju 2015. 700 miliona depozita gradjana, neka su pola od toga depoziti do 50.000. To je veliki novac a gdje su ostali depoziti.
Jest velik novac, ali od tih 700miliona, ako vanka propadne, nece sve biti izgubljeno.
Nisu svi krediti losi, a i dio losih ce se moci naplatit.
Normalno fond AODa je ogranicem, ali je cinjenica da sistem radii da velike banke pune fond, koji ke svake godine, jaci i jaci.
Najveće kamate su u domaćim bankama MF, Pavlović, Nova banka. Treba ulagati u njih i gledati da iznosi budu do 50000,00. Sve ostalo je nebitno.
Ja danas išao u banku i nisam dobio kamatu