SARAJEVO, Nepovratno se krenulo u reforme, a trenutno je realizovano 28 posto ciljeva iz Reformske agende – kazao je premijer Federacije BiH Fadil Novalić na dvodnevnoj međunarodnoj konferenciji “Izgledi za napredak” koja je danas počela u Sarajevu.
Konfereneciju je organizovala Američko-bosanska fondacija i Centar za transatlanske odnose (SAIS) s ciljem pružanja podrške započetim reformskim procesima u BiH.
Govoreći u okviru panela nazvanog “Program na EU agendi: Gdje se trenutno nalazimo?”, Novalić je podsjetio da su Reformsku agendu potpisali svi politički predstavnici.
Ipak, podvukao je, ne može se jasno govoriti o procentima s obzirom na to da se radi o različitim reformama gdje neke zahtijevaju duži vremenski period za provođenje, a neke su teže provodive.
Ukoliko bi se Agenda svela na tri ključne oblasti, dodaje federalni premijer, radnopravno zakonodavstvo, poslovno okruženje i vladavina prava, moglo bi se raći da se došlo gotovo do kraja u prvoj oblasti, naglašavajući da je uvedana praksa da se vrši mjesečni pregled ispunjenja ciljeva iz Agende.
– Uhvatili smo se ukoštac sa socijalno najosjetljivijom tačkom, a istovremeno se radilo i na obustavljenju potrošnje i fiskalnoj disciplini. Kada je u pitanju reforma u oblasti vladavine prava nekoliko zakona je već izrađeno – naglasio je Novalić.
Izlaganje je zaključio riječima da je sada ključna podrška društva i međunarodne zajednice kako bi se nastavilo ovim tempom.
Šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunner Wigemark takođe je govorio na ovom panelu, naglašavajući da će biti potrebno aktivnije raditi na reformama i izradi strategija kako BiH ne bi nepovratno nastavila gubiti novac.
Istakao je da su refrome uvijek teške, a to se pokazalo i tokom reformi u oblasti radnopravnih odnosa, bilo je otpora, ali sada je sve na implementaciji pokrenutih reformi, dodajući da je dobro to što se na reformama radi zajednički.
Značajnim je nazvao činjenicu da će sada Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond (MMF) morati postići dogovor s vlastima BiH za prvu fazu reformi koja bi trebala biti završena ovog ljeta, a nakon toga potrebno je početi s drugom fazom i iskoristiti aktuelni trenutak.
Smatra da je istovremeno potrebno mijenjati zakone koji će osigurati bolje poslovno okruženje te dodao da se treba raditi paralelno na tome jer će teško neko ulagati u zemlju bez dobrih zakona, a najavio je da će EU nastaviti pružati podršku ovom reformskom procesu koji je ključan za približavanje BiH EU.
Iznio je podatak da se očekuje rast BDP-a od tri posto što je više od zemalja regiona, uključujući i Hrvatsku, te je jasno naznačio da samo ukoliko se nastavi s implementacijom Reformske agende, jedino tada će BiH napredovati ka EU.
Nakon obraćanja uslijedila je rasparava u kojoj su gosti postavljali pitanja Novaliću i Wigemarku o mehanizmu koordinacije te o ulozi parlamenata u procesu reformi.
Programski sadržaji konferencije fokusirani su na reformski proces, s osvrtom na trenutno stanje te s posebnim naglaskom na reformu zdravstvenog sektora, prestrukturiranje državnih preduzeća, borbu protiv korupcije i podršku privatnom sektoru i razvoju konkuretnosti. Fena