PODGORICA, Crnogorci već zadovoljno trljaju ruke, jer je kažu turista više nego ikada. Cijene u hotelima su piramidalne, jeftiniji maj, jun i septembar, skuplji jul i avgust.
Kako je Pobjedi istakao predsjednik sektora turističkih agencija u Crnogorskom turističkom udruženju i vlasnik agencije “Cipa travel” Petar Ivković, hoteli nude u zavisnosti od regije, vrste usluge i kategorije široku lepezu ponude i cijena.
U predsezoni smještaj na bazi polupansiona u hotelu sa tri zvjezdice u Ulcinju, Sutomoru ili Čanju se nude po cijeni već od 18 evra, dok je u Budvi ista kategorija hotela po cijeni od 25 evra.
Cijene u sezoni su skuplje od 20 do 50 odsto. Takođe su niže ukoliko rezervišete sobe onlajn preko bukinga.
Najskuplji smještaj je, naravno, na Svetom Stefanu, gdje se za prenoćište treba izdvojiti od 3.000 do čak 4.500 evra u glavnoj sezoni.
Najjeftiniji je boravak u privatnom smještaju u mjestima kao što su Ulcinj, Sutomore ili Čanj.
“U ovim mestima cene smještaja se kreću u predsezoni od pet do 10 evra po osobi dnevno, odnosno u glavnoj sezoni 8 do15 evra po osobi. U mestima kao što su Budva, Petrovac, Sveti Stefan cene privatnog smeštaja su standardno u predsezoni od 10 do 15 evra po osobi dnevno i u glavnoj sezoni od 15 do 25 evra po osobi dnevno”, kazao je Ivković.
Međutim, kako on ističe, postoji veliki broj kvalitetnih objekata u privatnom smještaju sa bazenima i dopunskim sadržajem koji u smještajnom djelu ne zaostaje za hotelima sa tri i četiri zvjezdice. U ovakvim objektima cijene su iznad pomenutog prosjeka i kreću se od 50 do 80 evra po osobi dnevno.
Kako je Pobjedi kazao predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović, cijene smještaja u hotelima ne zaostaju za kvalitetom.
“U 98 odsto slučajeva kvalitet usluge i smeštaja u našim hotelima odgovaraju ponuđenoj ceni“, kazao je Radulović.
Globalno poznata i najveća internet-stranica za pretraživanje hotelskih smještaja i istraživanje turističkih destinacija “Trivago” nedavno je objavila listu država koje imaju najbolje hotele u Evropi, a u top deset se našla i Crna Gora.
Hotelski smještaj u Crnoj Gori ovaj poznati turistički portal ocijenio je ocjenom od 82,78, a iza Crne Gore ostale su poznate evropske turističke destinacije kao što je Grčka, koja se nalazi na 17. mjestu s ocjenom 81,96, Češka na 18. mjestu i ocjenom 81,94 ili čak Kipar na 25, mjestu s ocjenom 81,39.
Crna Gora, je na sedmom mjestu, a poslje nje našle su se Mađarska sa ocjenom 82,67, te Slovenija, kojoj je “Trivago” dao ocjenu 82,6.
Listu regionalnih država zatvara Hrvatska na 12. mjestu s ocjenom 82,57.
Inače internet stranica “Trivago” svoje popise sastavlja na osnovu ocjena turista koji su posjetili hotele u tim državama i djelom ocjenu daju i stručnjaci u oblasti turizma.
U Crnoj Gori bi 2020. godine trebalo da bude 13 odsto hotela sa pet zvjezdica i 38 odsto hotela sa četiri zvjezdice.
To je predviđeno Strategijom održivog razvoja turizma. Sada u Crnoj Gori postoji 386 ugostiteljskih objekata koji raspolažu smještajnim kapacitetom od 39.820 ležajeva.