BANJALUKA, Jedinica Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske za koordinaciju poljoprivrednih projekata završila je implementaciju “Projekta poboljšanja životnih uslova na selu” u okviru kojeg je u 14 nerazvijenih i izrazito nerazvijenih opština uloženo oko sedam miliona KM.
Projekat je podržan kreditnim sredstvima Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede /IFAD/, a implementacija se odvijala u opštinama Bileća, Višegrad, Istočni Stari Grad, Trnovo, Berkovići, Istočni Mostar, Kalinovik, Nevesinje, Rogatica, Rudo, Čajniče, Ljubinje, Novo Goražde i Foča.
Ovaj projekat trajao je četiri godine i jedan je od devet projekata koje sprovodi Ministarstvo, a čija je ukupna vrijednost 103 miliona KM.
Srni je u resornom ministarstvu rečeno da su završena ukupno 74 infrastrukturna potprojekta kao podrška lancima vrijednosti i nabavljena je oprema za udruženja poljoprivrednika u ukupnoj vrijednosti od 509.607 KM.
Kreditna linija za nabavku steonih junica iz Češke i Austrije realizovana je u saradnji sa Unikredit bankom, mljekarom “Pađeni” iz Bileće, uz aktivnu pomoć resora za stručne usluge u poljoprivredi i zaposlene u Jedinici.
“Nabavljeno je 85 visokokvalitetnih junica i uz pomoć Ministarstva Pravilnikom o podsticajima u poljoprivredi za 2016. godinu obezbijeđena su sredstva za subvencionisanje ovih kredita u iznosu od 25 odsto, što značajno smanjuje troškove kredita za farmere”, navode u Ministarstvu.
Poljoprivredna zadruga “Uvac” iz Rudog bila je nosilac drugog lanca vrijednosti i njima su iz sredstava projekta nabavljene sadnice maline čime su formirali rasadnik iz kojeg će domaćinstva iz najnižih kategorija siromaštva dobijati sadnice pod povoljnim uslovima da bi započele proizvodnju malina i time povećale prihode domaćinstva.
Svim aktivnostima projekta postignuta su dva najvažnija cilja IFAD projekata – povećanje prihoda domaćinstva /za oko 40 odsto u prosjeku/ i smanjenje siromaštva u ruralnim područjima.
“Poboljšanje kvaliteta života i postavljanje osnovnih uslova života na viši nivo u selima, doprinijelo je tome da je značajan broj domaćinstava započeo ulaganja u razvoj poljoprivrednih djelatnosti”, ističu u Ministarstvu.
Sve aktivnosti projekta bile su usmjerene na podršku dva lanca vrijednosti – mlijeka i voća, odnosno malina.
Lanci vrijednosti su podržani sa nekoliko aktivnosti – obuke za članove udruženja i ostale proizvođače, infrastrukturu kao podršku lancima vrijednosti, nabavku opreme za poljoprivredna udruženja, podršku udruženjima žena – brendiranje proizvoda i realizaciju kreditne linije za nabavku visokokvalitetnih steonih junica.
Kroz razne vrste obuka i predavanja prošao je ukupno 12.481 učesnik /9.134 muškarca i 3.347 žena/.
Obuke su bile organizovane u skladu sa potrebama lanaca vrijednosti i izvodili su ih konsultanti i resor za stručne usluge koje je angažovala Jedinica. Srna