BANJALUKA, Grupa radnika Novinsko-izdavačkog i štamparskog preduzeća NIŠP “Oslobođenje” Banjaluka u stečaju traži da se iz stečajne mase od prodaje imovine ovog preduzeća prema radnicima izmire sve obaveze, kao i da se uplate doprinosi za radnike koji stiču uslove za penzionisanje.
“Ukoliko se ne ispune naši zahtjevi, ne isključujemo uskoro mogućnost protesta radnika sve dok ne ostvarimo naša prava”, izjavila je predstavnik grupe radnika ovog preduzeća Dragana Savić.
Savićeva je navela da se radnicima “Oslobođenja” duguje devet plata što u prosjeku iznosi oko 3.000 KM po radniku.
Stečajni upravnik u NIŠP “Oslobođenje” Banjaluka Dosta Baraković izjavila je ranije Srni da je u ovom preduzeću pri kraju stečajni postupak koji bi trebalo da bude okončan u naredna dva do tri mjeseca.
“U slučaju da se i okonča stečajni postupak, ostaće još da se vodi sudski postupak pred Sudom u Brčkom za imovinu `Oslobođenja`, koja se nalazi u tom gradu”, istakla je Barakovićeva.
Ona je rekla da jedino imovina “Oslobođenja” u Brčkom nije stavljena pod hipoteku, a procijenjena je na oko 500.000 KM, dok se sva druga imovina preduzeća nalazi pod hipotekom.
U banjalučkom Okružnom privrednom sudu 25. marta 2011. godine pokrenut je stečajni postupak u “Oslobođenju”, koje je tada zapošljavalo 232 radnika.
Pokretanjem stečaja svi radnici su upućeni na Biro za zapošljavanje ako nisu u međuvremenu pronašli drugi posao, dok je 25 radnika “Oslobođenja” penzionisano zahvaljujući Socijalnom programu Vlade Republike Srpske.
Radnici “Oslobođenja” podnijeli su krajem 2010. godine prijedlog za pokretanje stečajnog postupka, jer poslodavac do tada nije riješio status zaposlenih, isplatu zaostalih dugovanja prema radnicima i povezivanje radnog staža.
Kompanija “Darta trgovina” iz Banjaluke u procesu privatizacije 2006. godine kupila je većinski paket akcija “Oslobođenja”, dok je “Dartu” 2008. godine kupila beogradska kompanija “Delta”. Srna